eReport.sk
Na archívnej snímke z 8. marca 2020 pár s ochrannými rúškami na tvári sa pozerá do svojich mobilných telefónov pri reklamnom bilborde týkajúcom sa 5G smartfónov od spoločnosti Huawei. Foto: tasr/ap

Belgičania dali Číňanom košom. Washington dosiahol svoje

Čínsky telekomunikačný koncern Huawei sa nebude podieľať na výstavbe 5G sietí v Belgicku. Spoločnosti Orange Belgium a Proximus v piatok oznámili, že si za partnera pri budovaní 5G sietí v krajine vybrali fínsku Nokiu.

Ako uviedla agentúra Reuters, firmy patria v Európe k prvým, ktoré sa rozhodli nevybrať si za partnera na budovanie 5G sietí čínsky koncern. Urobili tak po niekoľkomesačnom tlaku USA, ktoré vyzývajú európske štáty, aby sa spolupráci s Huawei vyhli.

Washington rozhodnutie privítal

Podľa Washingtonu je čínska spoločnosť bezpečnostným rizikom, pretože, ako tvrdí, firmu môže využívať vláda v Pekingu na špionáž. V Bruseli pritom sídli Európska komisia, konajú sa tam zasadnutia Európskeho parlamentu a nachádza sa tam aj centrála NATO, čo USA zvlášť znepokojuje.

Washington rozhodnutie firiem Orange Belgium a Proximus privítal. Ako povedal Keith Krach z amerického ministerstva zahraničných vecí, je to dôkaz, že firmy sa viac začínajú obracať na dôveryhodných partnerov.

Číňania: Je to výsledok tendra a voľného trhu

Huawei, najväčší výrobca telekomunikačných zariadení na svete, ostro odmieta tvrdenia Washingtonu, že slúži Pekingu na špionáž.

V súvislosti s piatkovým oznámením firiem Orange Belgium a Proximus však spoločnosť oznámila, že ich rozhodnutie akceptuje.

„Je to výsledok tendra a voľného trhu,“ povedal hovorca čínskej spoločnosti.

Zdroj: tasr, ilustračné foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Belgičania dali Číňanom košom. Washington dosiahol svoje

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php