Hráči Bayernu, foto:tasr

Bayern získal rekordnú trofej, Lewandowski: Je to výnimočné

Futbalisti Bayernu Mníchov druhýkrát v histórii vyhrali MS klubov FIFA. Vo štvrtkovom finále v katarskom Rajjáne zdolali mexický tím Tigres UANL 1:0 gólom Benjamina Pavarda z 59. minúty.

Bavori po triumfe v Bundeslige, Nemeckom pohári, Lige majstrov, nemeckom Superpohári i Superpohár UEFA získali svoju šiestu trofej v sezóne. Zopakovali tak rovnaký úspech FC Barcelona z roku 2009.

Bayern prevládal v celom zápase

Mníchovský tím bol od začiatku aktívnejší, mal častejšie loptu na kopačkách, hral kompaktne v obrane. Strelil aj prvý gól, keď v 18. minúte vystrelil z diaľky Kimmich, ale jeho zásah napokon neplatil. Uruguajský arbiter Ostojich sa išiel pozrieť na VAR a videl, že loptu ešte tečoval Lewandowski, poľský strelec sa však nachádzal v ofsajde. Bayernu táto situácia neuškodila, stále pokračoval v aktivite, ale v prvom polčase gól nepadol. Najbližšie bol k nemu v 34. minúte Sane, trafil iba brvno.

Odrazenú loptu umiestnil do brány Pavard

Po prestávke sa obraz hry nezmenil. Najskôr tesne minul bránku Tigresu Gnabry, no už onedlho Bayern viedol. Po prihrávke do šestnástky išiel Lewandowski do súboja s brankárom Guzmanom, lopta sa odrazila k Pavardovi, ktorý ju poslal do prázdnej brány. Aj tento gól si rozhodca pozrel na videu, ale tentoraz platil. Mexický tím potom zmenil rozostavenie, osmeľoval sa smerom dopredu, potrestať ho mohol v 81. minúte Tolisso. Jeho pokus však pristál iba na ľavej žrdi. Na druhej strane sa takmer dostal z blízka do zakončenia Gignac, ale netrafil loptu. Bayern mal potom ďalšiu šancu, ale Costa napálil loptu iba do brankára. Napokon si však Bavori tesný náskok udržali a na tróne pre víťaza nahradili FC Liverpool. Trofej z rovnakého podujatia získali aj v roku 2013.

„Chceli sme jednoznačne zvíťaziť. Spoluhráčom som cez prestávku hovoril, že treba posielať centre do šestnástky, napokon sa to podarilo. Triumf si vychutnáme, je to výnimočné, ale musíme myslieť na ďalšie zápasy, pretože pred nami je ešte náročná časť sezóny,“ povedal po zápase Robert Lewandowski. Poľský kanonier dostal po zápase zlatú loptu pre najlepšieho hráča turnaja. Striebornú získal Francúz André-Pierre Gignac z mexického tímu, bronzovú Lewandowského spoluhráč Joshua Kimmich.