eReport.sk

Bašternákov apartmán v Bonaparte zostal na ocot: Prečo Ficov byt nikto nechce?

Prečo sa nepredal?

A aké sú dôvody, že nehnuteľnosť stále nemá v rukách nový vlastník? Faktorov môže byť viac. „V zásade faktické vady, poškodenia, zlý stav, ako aj právne vady, nejasnosť vlastníckych vzťahov z minulosti, rovnako tak to môže byť aj výška kúpnej ceny, ktorá však býva stanovená znaleckým posudkom, alebo aj prehnané očakávania príslušného orgánu (veriteľského výboru), či malá aktivita správcu,“ osvetlila Tomanová.

Zlý imidž

A ako je v súčasnosti vnímaný kontroverzný bytový komplex v realitnom svete? Je naďalej lukratívnou nehnuteľnosťou alebo postupne stráca lesk? K téme sa nám vyjadrila realitná maklérka z kancelárie Bond Reality Daniela Danihel Rážová. „Čo sa týka stavby a lokality, tak tá je aj naďalej výborná. Čo sa týka imidžu, tak každý, kto tam bude chcieť kúpiť byt, bude sa obávať, že skončí v médiách. Imidž tohto projektu je týmto určite veľmi narušený,“ myslí si realiťáčka.

Prepísané na manželku Tatianu

No späť k Bašternákovmu stále nepredanému bytu. Kurióznym je, že práve apartmán v Bonaparte je jedinou nehnuteľnosťou, ktorá je v súčasnosti písaná na odsúdeného biznismena. Ten totiž svoje majetky previedol na blízku rodinu ešte pred odklepnutím oficiálneho verdiktu súdu. Vila pod bratislavským Slavínom v luxusnej boháčskej štvrti tak nepatrí Bašternákovi, ale jeho nežnej polovičke Tatiane. Rovnako to je aj s vilou na Donovaloch. Zdá sa, ale, že štátu došla trpezlivosť a Bašternákove počínanie prekukol. Minulý rok totiž plesol Bašternákovcom po prstoch. Okresný súd Bratislava I vydal nariadenie, podľa ktorého nemôže manželka Tatiana s nehnuteľnosťami narábať. Ak by sa jej zachcelo megavilu v hlavnom meste predať, súd jej to nedovolí.

Protesty v roku 2016 pred komplexom Bonaparte. Foto: tasr

Nájomca Fico

Bytový komplex Bonaparte z developerskej dielne dnes odsúdeného Ladislava Bašternáka sa spájal s viacerými zvučnými menami. Bašternák totiž bol domácim vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi. Ten sa do megabytu presťahoval v roku 2012. Predtým býval v skromnejších podmienkach na Dlhých Dieloch.

Bytový komplex Bonaparte bol ale úplne iný luxus! Dokonca pred rokmi sa honosným apartmánom pochválil aj médiám. Portálu pluska.sk v tom čase urobil doslova prehliadku bytom a za nič sa nehanbil. Byt mal rozlohu 377 metrov štvorcových s obrou terasou s veľkosťou sto metrov štvorcových. Interiér podľa portálu mal byť zrejme zariadený aj drahým nábytkom od talianskeho výrobcu.

Robert Fico, foto: tasr

V tom čase sa premiér dušoval, že nehnuteľnosť si prenajíma a dokonca novinárom ukázal nájomnú zmluvu. Mesačne tak Fico Bašternákovi zaplatil mastných 2 650 eur. Postupne sa špekulovalo, ako si môže šéf vlády dovoliť podobný byt. „Je to dočasné riešenie. Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ povedal pred rokmi Fico.

Sťahovacia odysea

No, ako čas ukázal, dočasné to bývanie síce bolo, no držal sa ho zubami nechtami celé roky. Opoziční politici, ale aj mediá či verejnosť začala šéfovi Smeru vyhadzovať na oči povesť jeho domáceho. Líder hnutia Obyčajní ľudia dokonca pred komplexom pravidelne organizoval masívne protesty. Fico najskôr sľúbil, že sa odsťahuje, keď kritizovaného Bašternáka obvinia. Odsúdili ho v roku 2019. Podnikateľ doplatil na ilegálne vratky, ktoré si vypýtal od štátu. Ani po právoplatnom odsúdení sa ale expremiérovi do balenia kufrov veľmi nechcelo.

V júli v roku 2019 už ale líder sociálnych demokratov z Napoleonovho vŕška priznal, že dáva Bonaparte definitívne zbohom. O pár mesiacov ho nasledovala aj jeho manželka profesorka Svetlana. Tá si vyhliadla byt neďaleko, na Drotárskej ulici.

Ficove kroky, ale podľa všetkého viedli inde. Na Drotárskej sa totiž neukazoval. Začali sa tak viesť polemiky o tom, kde Fico zložil hlavu. Podľa všetkého prespával aj v centrále Smeru, ale v ranných hodinách ho bolo vídavať aj v podzemnom parkovisku hotelu oligarchu Juraja Širokého Doubletree by Hilton. Objavoval sa aj v kaštieli vo Višňovom. Najnovšie ho Plus 7 Dní zachytil na novej adrese v Bratislave v bytovom komplexe Sokolská. Ten Ficovi prenajíma jeho straník Dušan Muňko.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bašternákov apartmán v Bonaparte zostal na ocot: Prečo Ficov byt nikto nechce?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti