eReport.sk
Robert Fico, foto: tasr

Bašternákov apartmán v Bonaparte zostal na ocot: Prečo Ficov byt nikto nechce?

Zdá sa, že o byt, ktorý si od Ladislava Bašternáka prenajímal expremiér Robert Fico v komplexe Bonaparte, nie je veľký záujem. Toxická nehnuteľnosť sa totiž po odsúdení kontroverzného biznismena dostala pod patronát štátu, ktorý ju v dražbe ponúkal záujemcom. Byt je síce v konkurze od roku 2019, no nikto sa zatiaľ na luxusný priestor s výhľadom na hlavné mesto neulakomil. Prečo to tak je?

Začiatkom 19. storočia podľa legendy stál cisár Napoleon Bonaparte na vŕšku nad dnešnou Bratislavou a prezeral si svoje dobyté územia. Dnes nesie už zastavaný kopec medzi domácimi príznačné meno Napoleonov vŕšok. No tejto vyvýšenine dominuje dnes iný kolos a menovec slávneho cisára. Ide o developerskú opachu zo stavbárskeho portfólia Ladislava Bašternáka.

Len jedna dražba

Bašternáka v roku 2019 odsúdili na päť rokov za pýtanie si ilegálnych miliónových vratiek. Krátko na to prišiel na mušku aj jeho majetok. Práve honosný byt v komplexe Bonaparte prepadol a dostal sa do rúk tzv. konkurznej podstaty. Tá určila konkurzného správcu a ten mal dohliadať na pripravovanú dražbu. Spočiatku ňou bola správkyňa Lenka Ivanová, no pri nej bolo podozrenie z naťahovania konania, za čo dostala aj sankciu päťtisíc eur. Vystriedal ju Martin Sečanský, ktorý spravuje konkurz Bašternákovho majetku dodnes.

Prvá medializovaná dražba sa uskutočnila ešte za Ivanovej, a to v marci 2020. Vtedy na dražbe o nehnuteľnosť, ktorej vyvolávacia cena bola 1,6 milióna eur nemal nikto záujem. Zábezpeku zložil len jeden záujemca v hodnote 49-tisíc eur. Nakoniec sa dražby nezúčastnil. A ako to je dnes? „Realizovaná bola jedna dražba, ktorá bola neúspešná.“ uviedol pre eReport šéf Okresného súdu Bratislava I Ján Golian. Ten dodal, že správca pravidelne súd informuje o priebehu konkurzu a v súčasnosti robí úkony, ktoré súvisia so zisťovaním Bašternákovho majetku.

Detaily dražby

Samotný konkurz tak nastoluje pre laika viacero otázok. Od roku 2019, odkedy Bašternákovi byt zabavili, sa teda uskutočnila len jedna dražba. Má tento úkol určitú lehotu, dokedy sa musí nehnuteľnosť predať? Lenka Tomanová z advokátskej kancelárie Stentors hovorí, že nie. „Zákon neustanovuje žiadnu konkrétnu lehotu, správca má pri speňažovaní majetku postupovať spôsobom, ktorý s odbornou starostlivosťou vyberie tak, aby čo najlepšie splnil účel speňažovania a dodržal pravidlá speňažovania ustanovené týmto zákonom. Zároveň by mal postupovať tak, aby získal čo najvyšší výťažok, v čo najkratšom čase, s vynaložením čo najnižších nákladov,“ vysvetlila odborníčka.

Prečo sa nepredal?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bašternákov apartmán v Bonaparte zostal na ocot: Prečo Ficov byt nikto nechce?

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti