eReport.sk
Ilustračné foto:shutterstock

Bankrot za dverami? Deficit aj verejný dlh si minulý rok zažili výrazný rast!

V roku 2020 sa vláda v oblasti dobrého hospodárenia zdá sa naozaj nemá čím chváliť. Zlý vývoj základných ekonomických ukazovateľov, ktorý bez pochyby pokračuje aj tento rok, nás z dlhodobého hľadiska môže dostať do jedného z horších ekonomických scenárov, medzi ktoré patrí aj bankrot. Okrem problémov s deficitom a verejným dlhom by sa dnes vláda mala vysporiadať aj s rastúcimi cenami, problematickou nezamestnanosťou, alebo so štátnym rozpočtom, s ktorým mnoho rezortov nie je spokojných.

Deficit verejnej správy v roku 2020 dosiahol 5,062 miliardy eur, čo predstavovalo hodnotu 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenskej republiky. Dlh verejnej správy v roku 2020 dosiahol 55,010 miliardy eur, čo bolo na úrovni 59,74 % HDP. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Medziročne sa deficit verejných financií v roku 2020 zvýšil o 3,8 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 4,1 p. b. HDP. Ústredná štátna správa hospodárila s deficitom 5,6 miliardy eur, hodnota deficitu sa zvýšila o 4 miliardy eur. Miestna samospráva aj fondy sociálneho zabezpečenia hospodárili s miernym prebytkom.

Verejný dlh enormne narástol

Dlh verejnej správy v roku 2020 dosiahol vyše 55 miliárd eur, čo bolo na úrovni 59,74 % HDP. Štátny dlh vlani stúpol o 9,733 miliardy eur a celková výška dlhu v pomere k HDP sa zvýšila o 11,6 percentuálneho bodu (v roku 2019 dlh dosahoval 48,14 % HDP), čo súviselo najmä s výrazným nárastom objemu emitovaných štátnych dlhopisov. Časť zvýšenia dlhu bola spôsobená deficitom roku 2020 (5,062 miliardy eur). Ďalšia časť je spôsobená významným zvýšením hotovosti v roku 2020.

Najvýznamnejší vplyv 547,8 milióna eur na strane príjmov malo spresnenie daní a sociálnych príspevkov, z toho tvoril lepší výber dane z príjmov právnických osôb 471,5 milióna eur. Pôvodné odhady poklesu daňových príjmov v súvislosti s pandémiou COVID-19 boli konzervatívnejšie. Ďalšie spresnenia súviseli s pandémiou COVID-19, ŠÚ SR po detailnom preskúmaní podkladov zaznamenal v roku 2020 tiež dodatočný výdavok schémy prvej pomoci v hodnote 224,3 milióna eur. Časť opatrení sa realizovala prostredníctvom záruk sektora verejnej správy za úvery poskytnuté finančnými inštitúciami, čo viedlo k vyšším výdavkom o 25 miliónov eur.

Výsledný deficit sektora verejnej správy obsahuje tiež množstvo menších vplyvov týkajúcich sa zvýšenia výdavkov vrátane výdavkových COVID opatrení subjektov sektora verejnej správy, z ktorých najväčší podiel predstavujú opatrenia “prvej pomoci”, ako aj zníženia príjmov sektora verejnej správy.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bankrot za dverami? Deficit aj verejný dlh si minulý rok zažili výrazný rast!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport