eReport.sk
Český expremiér Andrej Babiš, foto:tasr

Babiš: Dúfam, že frakciu Patrioti pre Európu sa podarí ustanoviť budúci týždeň


Predseda českého opozičného hnutia ANO Andrej Babiš dúfa, že novú frakciu v Európskom parlamente (EP) „Patrioti pre Európu“, ktorej vznik oznámil spolu s ďalšími politikmi v nedeľu (30.6.), sa podarí ustanoviť budúci týždeň.

„Rokovania o založení frakcie ‚Patrioti pre Európu‘ stále prebiehajú. Som rád, že na našu výzvu reagujú ďalšie strany a europoslanci a dúfam, že už budúci týždeň sa nám podarí frakciu ustanoviť,“ napísal český expremiér.

Strany, ktoré avizovali, že sa k nej pripoja, spája podľa Babiša program, ktorý je proeurópsky a ktorý si želá väčšina Európanov – brániť suverenitu, bojovať proti ilegálnej migrácii a zmeniť Európsku zelenú dohodu (takzvaný Green Deal).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán
  2. maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

Vznik politickej aliancie vo Viedni okrem Babišovho hnutia ANO oznámili populistickopravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a národnokonzervatívny Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Snahu o vznik novej frakcie už v nedeľu ocenil líder talianskej strany Liga Matteo Salvini, ktorý by sa k nim podľa médií mohol pridať. Okrem neho by to mohla byť aj strana Marine Le Penovej Národné združenie, portugalská strana Chega či poľská Právo a spravodlivosť (PiS).

Nová frakcia

Na vznik frakcie v EP je potrebných minimálne 23 poslancov, ktorí boli zvolení aspoň v siedmich krajinách. Doterajšie či nové frakcie v europarlamente musia svoj názov a zloženie oznámiť do 15. júla. Od 16. do 19. júla bude v Štrasbugu ustanovujúce plenárne zasadnutie EP, kde si europoslanci zvolia predsedu a 14 podpredsedov, kvestorov, predsedov a podpredsedov výborov a delegácií.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Babiš: Dúfam, že frakciu Patrioti pre Európu sa podarí ustanoviť budúci týždeň

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne