eReport.sk
Eduard Heger. Foto: tasr

Až 56% Slovákov si myslí, že vládu riadia záujmové skupiny! Čo na to Hegerov kabinet?

Centrála Transparency v Berlíne v utorok zverejnila Globálny barometer korupcie – analýzu dát z vyše 100 krajín, vrátane celej EÚ. Aj barometer potvrdzuje dlhodobý pozitívny trend v oblasti malej korupcie. K úplatku sa v ňom anonymne priznalo necelých 11% Slovákov, ktorí prišli za posledný rok do kontaktu s verejnými inštitúciami. Najčastejšie išlo o zdravotníctvo. Stále však prevyšujeme priemer EÚ, kde to bolo len 7%. Najvyšší podiel v EÚ (20%) dosahuje Rumunsko, informuje na sociálnej sieti Transparency International Slovensko (TIS).

Ako slovenská pobočka medzinárodnej mimovládky ďalej uvádza, že v porovnaní s Úniou aj našimi susedmi vyznieva pozitívne porovnanie, podľa ktorého si až 39% Slovákov myslí, že miera korupcie v našej krajine klesá, kým 19% naopak vidí jej rast. „V EÚ si takmer tretina myslí, že korupcia sa v ich krajine zhoršuje. Zo susedov najvyšší nárast vnímajú v Maďarsku (40%), za nimi v Poľsku (37%) a zhodne v Rakúsku a Českej republike (29%),“ spresňuje TIS.

Väčšina za konaním vlády vidí záujmové skupiny

Ďalším výstupom Globálneho basrometra korupcie je fakt, že až 56% opýtaných Slovákov si však stále myslí, že vládu riadia záujmové skupiny. „Veľmi podobné čísla ukazuje priemer EÚ aj Rakúsko či Maďarsko, ešte vypuklejšie tento problém vnímajú u našich českých (67%) a poľských susedov (61%),“ pripomína mimovládka.

Vybavovačky cez konexie sú najmasívnejšie v Česku

„Špecifická je situácia pri využívaní osobných známostí, z krajín vyšehradskej štvorky má Slovensko najnižší podiel (26%) ľudí, ktorí vybavujú na úradoch cez konexie. V Únii vedú Česi (57%), tromfli dokonca aj Francúzov a Portugalcov, ktorí obsadili 2. priečku (48%). Naopak, v takom Estónsku je to iba 12%,“ uvádza TIS ďalšie konkrétnosti z prieskumu.

„A ešte jeden odkaz z prieskumu na záver: Takmer 8 z 10 Slovákov si myslí, že a aj bežný človek dokáže prispieť k potieraniu korupcie. To je skvelá správa, lebo pre korupčné praktiky lepšie podhubie, ako je apatická verejnosť, neexistuje,“ dodáva známa neziskovka s tým, že dáta na Slovensku boli zbierané počas októbra a novembra 2020, a to na vzorke 2001 respondentov.

Úrad vlády: Za zhoršenie pozície môže Perllegrini

Na zverejnené výsledky už reagoval aj kabinet Eduarda Hegera. Tvrdí, že považuje očistu spoločnosti od korupcie za svoju prioritu. Hovorkyňa Úradu vlády (ÚV) SR Ľubica Janíková v reakcii na organizáciu Transparency International (TI) zhodnotila, že pandémia nového koronavírusu zhoršila korupciu v štátoch EÚ.

TI podľa Janíkovej skonštatovala, že zhoršenie pozície Slovenska v indexe odráža slabý boj proti korupcii počas záverečného roka vlády Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Taktiež, že prácu vlády Igora Matoviča (OĽANO), ktorá si dala za cieľ zlepšiť sa v rebríčku o 20 miest, odrazí v plnej miere tohtoročný index.

„Očistný proces sa už začal, orgány činné v trestnom konaní majú rozviazané ruky a ich práca prináša prvé výsledky. Bude to však ťažký boj, pretože nepriatelia spravodlivosti a právneho štátu sedia aj v radoch opozície v slovenskom parlamente,“ poznamenala Janíková.

Zdroj: fb/transparencysk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Až 56% Slovákov si myslí, že vládu riadia záujmové skupiny! Čo na to Hegerov kabinet?