eReport.sk
umelecká predstava horúceho Jupitera
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Astronómovia objavili dôkazy: Čo zistili o dosiaľ neznámej planéte pri Proxime Centauri?

Astronómovia objavili dôkazy o existencii doteraz neznámej planéty, ktorá obieha okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy k našej slnečnej sústave. Vo štvrtok o tom informoval britský denník The Guardian s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú vo vedeckom časopise Astronomy & Astrophysics.

Novoobjavené teleso, ktoré vedci pomenovali Proxima d, má štvrtinu hmotnosti Zeme a obieha mimoriadne blízko svojej materskej hviezdy. Vzdialenosť tejto novej planéty od Proximy Centauri je desaťkrát menšia, ako vzdialenosť medzi Slnkom a Merkúrom, ktorý je k nemu najbližšie.

Planéta svoju hviezdu obehne každých päť dní

Výskumníci si novú planétu všimli vďaka malým zmenám vo frekvencii elektromagnetického žiarenia, ktoré emituje Proxima Centauri. Toto kmitanie je spôsobované gravitačnými silami medzi hviezdou a planétou, ktorá okolo nej obieha.

Pozorovania ďalekohľadom VLT v Čile naznačujú, že planéta svoju materskú hviezdu obehne každých päť dní. Tento objav je dôkazom, že okolie našej najbližšej susednej hviezdy je „plné zaujímavých nových svetov“, povedal Joao Faria z Ústavu astrofyziky a vesmírnych vied v Portugalsku a hlavný autor štúdie.

Má hmotnosť porovnateľnú so Zemou

Proxima d je podľa vedcov od svojej hviezdy vzdialená zhruba štyri milióny kilometrov, čo znamená, že sa nenachádza v tzv. obývateľnej zóne, v ktorej sú podmienky pre existenciu života.

Teleso Proxima d je v poradí treťou a zároveň najľahšou planétou obiehajúcou okolo Proximy Centauri, vzdialenej od Slnka 4,3 svetelného roku. Planéta Proxima b má hmotnosť porovnateľnú so Zemou a svoju hviezdu obehne raz za 11 dní. Proxime c to trvá zhruba päť rokov.

„Ukazuje to, že tieto planéty, podobné Zemi, môžu byť v našej galaxii bežné a nemusia byť ďaleko. A to nás núti uvažovať o možných podmienkach pre vznik života a o tom, či je možné, aby sa život objavil aj na iných miestach vo vesmíre,“ uviedol Faria.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Astronómovia objavili dôkazy: Čo zistili o dosiaľ neznámej planéte pri Proxime Centauri?

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti