eReport.sk
WA 40 Ženeva - Ruský prezident Vladimir Putin (v¾avo) a americký prezident Joe Biden sa usmievajú pred vilou La Grange v Ženeve v stredu 16. júna 2021. Putin pricestoval v stredu do švajèiarskej Ženevy na schôdzku so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom. Bola to ich prvá schôdzka ako prezidentov. Lídri USA a Ruska sa tak na neutrálnej švajèiarskej pôde zišli po 36 rokoch. Naposledy tam v roku 1985 rokovali ich predchodcovia - americký prezident Ronald Reagan a vtedajší šéf Krem¾a Michail Gorbaèov. Ako uvádza agentúra AFP, rozhovory medzi Putinom a Bidenom vo vile La Grange - kaštieli z 18. storoèia s výh¾adom na Ženevské jazero - sa zaèali okolo 13.00 h SELÈ a budú trva až pä hodín. FOTO TASR/AP U.S. President Joe Biden, right and Russia's President Vladimir Putin, meet, prior to the U.S.-Russia summit, in Geneva, Switzerland, Wednesday, June 16, 2021. (Denis Balibouse/Pool Photo via AP) *** Local Caption *** samit úsmev

Arménsko už nechce byť spojencom Ruska: Chceme sa zamerať na Ameriku a Francúzsko!


Arménsky premiér Nikol Pašinjan v piatok vyhlásil, že jeho krajina sa už viac nemôže spoliehať na Rusko ako hlavného partnera v oblasti obrany a armády. Jerevan by mal podľa neho uvažovať o užších bezpečnostných vzťahoch s inými štátmi vrátane USA a Francúzska, informuje agentúra Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bude z neho právny precedens?
  2. Spravodlivá bojovníčka
  3. Putin tlačí na vládu
  4. Suverenita je najdôležitejšia

Zlomové rozhodnutie

„Musíme si uvedomiť, s kým môžeme skutočne udržiavať vojensko-technické a obranné vzťahy,“ odpovedal Pašinjan v arménskom verejnoprávnom rozhlase na otázku týkajúcu sa reformy arménskych ozbrojených síl.

Dodal, že predtým to nebol problém, pretože 95 až 97 percent obranných vzťahov Arménska tvorili väzby na Rusko. V súčasnosti v tom však podľa neho nie je možné pokračovať „z objektívnych aj subjektívnych dôvodov“.

Arménsko, bývalá sovietska republika, by sa podľa Pašinjana malo zamyslieť nad tým, aké bezpečnostné väzby by malo nadviazať so Spojenými štátmi, Francúzskom, Indiou či Gruzínskom.

Kvôli Azerbajdžanu

Pašinjan kritizuje Rusko – ako tradičného spojenca Arménska – za to, že nezabránilo vlaňajšej bleskovej ofenzíve Azerbajdžanu, vďaka ktorej Baku získalo kontrolu nad odštiepeneckým regiónom Náhorný Karabach, v dôsledku čoho z tejto oblasti utieklo viac než 100.000 etnických Arménov.

Rusko naopak tvrdí, že za porážku karabašských Arménov môže Pašinjanova neschopnosť orientovať sa v zložitých konfliktoch na južnom Kaukaze.

Tureckom podporovaný Azerbajdžan počas vlaňajšej ofenzívy, ktorá si vyžiadala približne 400 obetí, nasadil proti arménskym separatistom ťažké delostrelectvo, raketomety a drony.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu (ZSSR) v roku 1991 Rusko čelí konkurencii Spojených štátov v úsilí o dominantné postavenie a vplyv v krajinách, ktoré boli v minulom storočí súčasťou ZSSR a predtým aj cárskeho Ruska, uvádza agentúra Reuters.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Arménsko už nechce byť spojencom Ruska: Chceme sa zamerať na Ameriku a Francúzsko!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre