eReport.sk
Nikol Pašinjan
Nikol Pašinjan. Foto: tasr/ap

Arménsky súd odmietol námietku opozície voči znovuzvoleniu premiéra Pašinjana

Arménsky súd v sobotu neprijal námietku politickej pozície voči víťazstvu strany úradujúceho premiéra Nikolu Pašinjana v júnových predčasných voľbách. Informovala o tom agentúra AFP.

Pašinjanova strana Občianska dohoda (KP) získala vo voľbách 20. júna najviac hlasov. Opozičné strany však upozornili na nezrovnalosti, hoci pozorovatelia Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) označili voľby za demokratické, dobre zorganizované a v súlade s medzinárodným právom.

Pašinjanova strana obsadí 71 kresiel

Aliancia vedená exprezidentom Robertom Kočarjanom ústavný súd požiadala, aby výsledky volieb anuloval. Súd v sobotu túto požiadavku odmietol a rozhodol sa podporiť rozhodnutie ústrednej volebnej komisie z 27. júna, ktorá vtedy víťazstvo Pašinjanovej strany oficiálne potvrdila.

KP získala 53,9 percenta hlasov. Aliancia Arménsko vedená Kočarjanom skončila na druhom mieste s 21,0 percentami hlasov. Pašinjanova strana tak v novom parlamente obsadí 71 kresiel z celkových 107.

Opozičné strany Pašinjana obviňujú

Pašinjan predčasné voľby vypísal v snahe vyriešiť politickú krízu vyvolanú vlani na jeseň vojenským konfliktom Arménska s Azerbajdžanom. Ten vypukol v septembri 2020 a vyžiadal si približne 6500 obetí na životoch vrátane civilistov. Boje sa zastavili po podpísaní Ruskom sprostredkovanej mierovej dohody začiatkom novembra minulého roka. Azerbajdžan získal späť územia, o ktoré prišiel v predošlej vojne v 90. rokoch.

Arménsko čelilo vážnej kríze:

Opozičné strany Pašinjana obviňujú, že vojnu nezvládol. Podmienky mierovej dohody sú v Arménsku považované za ponižujúci a v uliciach miest vypukli demonštrácie, pripomína AFP.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport