eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Aristokratka zosnovala vražedný plán, nakoniec jej sťali hlavu. Na mieste popravy sa dodnes dejú divné veci

Beatrice Cenci bolo mladé dievča, ktorá zomrela v roku 1599, keď mala iba 22 rokov. Jej príbeh sa stal symbolom boja proti aristokracii a proti nespravodlivým úradom tej doby. Netúžila po ničom inom, než po šťastnom živote. V tom jej ale od malička bránil jeden človek. A tým bol jej vlastný otec.

Count Francesco Cenci so svojou manželkou boli bohatými aristokratmi, ktorí vlastnili veľa pozemkov a na jednom z nich dokonca aj hrad. Keď mala ich dcéra sedem rokov, matka zomrela. Už v tej dobe bolo jasné, že s to s otcom toto dievča nebude mať ľahké. Ju a jej matku bil a niektorí historici si myslia, že aj to malo vplyv na smrť jeho ženy.

Neskôr sa do rodiny prisťahovala Cenciho nová žena. Obvykle to tak býva, že sa dcéry s macochami nemajú veľmi v láske. V tomto prípade to však bolo naopak. Vďaka tomu, že obe ženy násilník opäť bil, spojili sa proti nemu.

Nahlásila ho úradom

To, čo sa dialo v rodine, bolo nakoniec nahlásené príslušným úradom. Cenci bol po preskúmaní celej situácie poslaný do väzenia, lenže vďaka svojim známostiam sa z neho dostal a nikto ďalší si už nič proti nemu netrúfol povedať. Keď sa dozvedel, že ho nahlásila Beatrice, zavrel ju a aj jej sestru do samotky na hrade.

Práve tam začala dievčina rozmýšľať o tom, ako sa otca zbaviť. Pretože úrady akúkoľvek pomoc odmietli a zdalo sa, že sa spravodlivosti nedočká, rozhodla sa vziať osud do vlastných rúk. A jej nevlastná matka a súrodenci nakoniec súhlasili s tým, že jej s tým pomôžu.

Beatrice Cenci – National Museum of Photography – Foto: wikipedia

Zbavili sa ho

Dve sestry, ich dvanásťročný brat, nevlastná matka a dvaja služobníci sa pokúsili násilníka najprv nadrogovať. Lenže tento plán im nevyšiel a tak museli porozmýšľať o niečom inom. Keďže bolo potrebná konať rýchlo, napadlo im vyhodiť ho z okna a predstierať, že išlo o nehodu.

Bohužiaľ, tomuto nikto neuveril. Jeden zo sluhov bol mučený tak dlho, kým nezomrel. Aj keď nepovedal ani slovo, rodina sa bála, že by sruhý sluha mohol niečo prezradiť, a preto sa ho tiež chcela násilne zbaviť. Tám pádom mali všetci na konte hneď dve vraždy.

Pravda vyšla najavo

Dôkazy nakoniec predsa len zaviedli vyšetrovateľov na správnu stopu a rodina bola zatknutá. Okolo prípadu sa ale začalo vo veľkom diskutovať. Ľudia totiž vedeli, čo sa v skutočnosti stalo. Zastávali sa obvinených, pretože išlo predsa len o obranu, ktorú im zákony nedokázali dať.

Lenže úrady sa bály, že by nepotrestanie tak závažného zločinu mohlo viesť k zvýšeniu kriminality v krajine. Nakoniec všetkým vinníkom odťali hlavy. Prežil iba najmladší chlapec.

O konaní Beatrice Cenci sa ale dodnes hovorí ako o čine, ktorý mal za následok vzburu proti aristokracii. Tiež sa povráva, že na miest popravy chodí v deň pred výročím jej smrti bezhlavý duch, nesúci jej hlavu v podpazuší.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport