eReport.sk
Argentínsky exprezident Maurico Macri (vpravo) Foto: tasr

Argentína: Exprezidenta obžalovali za špehovanie pozostalých po obetiach tragédie

Argentínsky súd obžaloval v stredu bývalého prezidenta Mauricia Macriho v súvislosti s podozreniami, že nariadil špehovanie rodín 44 námorníkov, ktorí zahynuli, keď ich ponorka havarovala. Informovala o tom agentúra AFP.
      
Sudca Martin Bava vzniesol žalobu „pre zločin vykonávania zakázaných spravodajských činov,“ vyplýva zo 174-stranového súdneho dokumentu.
      
Exprezident v predsúdnom konaní predložil písomné vyhlásenie, v ktorom trval na svojej nevine. „Nikoho som nešpehoval, nikdy som (nikomu) z mojej vlády neprikázal nikoho špehovať,“ uviedol Macri. Pozostalí 44 obetí povedali vyšetrovateľom, že boli sledovaní, odpočúvaní, natáčaní a zastrašovaní, aby stiahli akékoľvek žiadosti či požiadavky súvisiace s touto tragédiou.
      
Macrimu hrozí v prípade dokázania, že tieto úkony nariadil, trest od troch do desiatich rokov odňatia slobody. Sudca Macrimu umožnil prepustenie na kauciu. Ponorku argentínskeho vojenského námorníctva, ktorá zmizla v roku 2017 v južnej časti Atlantického oceánu, našli po roku potopenú vo veľkej hĺbke pri polostrove Valdés v Patagónii. Do plavidla sa dostala morská voda cez dýchaciu trubicu, ktorú ponorka používa, keď sa nachádza blízko pri hladine. Voda spôsobila skrat batérií na prove a ponorka sa pohybovala len pomocou batérií umiestnených v zadnej časti.
      
Posádka túto implóziu údajne nahlásila. Velenie jej prikázalo vrátiť sa na základňu. Kontakt s plavidlom sa však stratil. Dieselelektrická ponorka nemeckej výroby triedy TR-1700 bola v službách argentínskeho námorníctva od roku 1985. Od roku 2007 sa podrobovala generálnej revízii, ktorá bola z dôvodu rozpočtových škrtov ukončená až v roku 2014.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Argentína: Exprezidenta obžalovali za špehovanie pozostalých po obetiach tragédie

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti