eReport.sk
koľko stojí Trnavčanov komunikácia radnice?
koľko stojí Trnavčanov komunikácia radnice? zdroj foto: shutterstock

Apoštoli komunikácie


Počet zamestnancov mesta so zameraním na vzťahy s verejnosťou vzrástol v Trnave za posledných 10 rokov trojnásobne. Za predchádzajúcich primátorov túto agendu zabezpečoval hovorca s podporou dvoch ľudí s trvalým pracovným pomerom a jednou zamestnankyňou pracujúcou na dohodu, ktorá mala na starosti mesačník Novinky z radnice. Tým hovorcom bol Pavol Tomašovič, rekordér medzi hovorcami slovenských samospráv. Bol ním vyše dvadsať rokov, vždy ochotný poskytnúť potrebné informácie a vysvetlenia o zámeroch a plánoch mesta.

Postupný nárast

Po nástupe súčasného primátora sa začal počet ľudí na príslušnom odbore pomaly zvyšovať. Pavol Tomašovič pracovný pomer s mestom ukončil pred piatimi rokmi, keď sa stal riaditeľom trnavskej knižnice. Za ten čas sa tempo prijímania ďalších ľudí zintenzívnilo do takej miery, že dnes ich tam je už dvanásť. Ako apoštolov. 

Poslanec Branislav Baroš z klubu Trnava pre každého sa v interpelácii zaujímal o výšku mesačných nákladov na tento odbor. Z odpovede prednostky sa dozvedel, že je to takmer 26 tisíc eur. Táto suma je súčet tzv. superhrubých miezd vrátane odvodov zamestnávateľa. Po ich odpočítaní vychádza priemerná hrubá mzda zamestnanca 1600 eur. V dnešnej dobe je to na takéto pozície obvyklý plat. Čo však na tom odbore robí dvanásť ľudí?

Iná doba, vyššie nároky

Nikto netvrdí, že komunikáciu mesta má dnes zabezpečovať rovnaký počet zamestnancov ako pred desiatimi rokmi. Doba sa zmenila, aj formy komunikácie. Diskusia sa do veľkej miery preniesla do virtuálneho priestoru. Účelom dnešných komunikačných mágov je zahltiť priestor množstvom pozitívnych informácií so zámerom budovať pozitívny imidž inštitúcie tak, aby ich adresát už nemal kapacitu zaoberať sa ďalšími súvislosťami či sledovať, do akej miery sa avizované zámery aj plnia.

Je vysoko pravdepodobné, že práve toto je dôvod početného obsadenia Odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou. Možno sa však na radnici inšpirovali numerológiou, podľa ktorej je dvanástka považovaná za symbol dokonalosti a úplnosti. K tej má odbor ešte veľmi ďaleko, keď neodpovedá na otázky periodika, ktoré si dovolí upozorniť aj na nedostatky mesta.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Apoštoli komunikácie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre