eReport.sk
Foto: tasr

Aplikácia Navaľnyj bola odstránená z Google Play a App Store

Spoločnosti Google a Apple odstránili zo svojich obchodov aplikáciu Navaľnyj. Na sociálnych sieťach o tom v piatok informovali spolupracovníci väzneného lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného.

K odstráneniu aplikácie Navaľnyj došlo v čase, keď sa v Rusku začali tri dni trvajúce parlamentné voľby, ktorým predchádzali bezprecedentné zásahy bezpečnostných zložiek voči politikom z opozície a ich sympatizantom. Navaľného blízky spolupracovník Ivan Ždanov podľa agentúry AFP na sociálnej sieti Twitter napísal, že “odstránenie aplikácie Navaľnyj z obchodov (Google Play a App Store) je hanebným aktom politickej cenzúry”.

Ide o aplikáciu, ktorej funkcia Chytré hlasovanie mala voličom v Rusku pomôcť pri rozhodovaní v prebiehajúcich voľbách. Aplikácia je súčasťou projektu taktického hlasovania, ktorý vznikol z iniciatívy tímu ľudí okolo Navaľného ešte v roku 2018, pred voľbami na post petrohradského gubernátora a do tamojšieho mestského zastupiteľstva.

Aplikácia Navaľnyj, foto: tasr

Ide o taktiku, v rámci ktorej sú voliči vyzývaní, aby hlasovali za kandidátov s najväčšou šancou poraziť nominantov prezidentskej strany Jednotné Rusko. Voliči si pritom “nemusia” vybrať iba kandidátov centristickej či liberálnej opozície, ale napríklad aj komunistov či ultranacionalistov.

Zoznam odporúčaných opozičných kandidátov

Navaľného tím v stredu zverejnil – aj na Google Docs – dlho očakávaný zoznam odporúčaných opozičných kandidátov, ktorí majú podľa neho v rámci volieb do Štátnej dumy najväčšiu šancu poraziť politikov z vládnej strany Jednotné Rusko. Hlasovanie vo voľbách sa začalo v piatok a potrvá do nedele. Spravodajský web Meduza.io informoval, že v noci na piatok Rusko začalo blokovať prístup na Google Docs i službu  telegra.ph fungujúcu v rámci Telegramu, ale do rána toto blokovanie ustalo. Následne Navaľného tím zverejnil zoznamy kandidátov na chytré hlasovanie na GitHub.

 Web Meduza.io pripomenul, že úrady v Rusku už niekoľko týždňov blokujú prístup na webovú stránku Chytré hlasovanie, ako aj aplikáciu Navaľnyj s danou funkciou. Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) už v auguste požiadala spoločnosti Google a Apple, aby zo svojich obchodov stiahli aplikáciu Navaľnyj, pretože podľa nej propaguje činnosť organizácií, ktoré sú v Rusku považované za extrémisticke a zakázané. V prípade nesplnenia tejto požiadavky obom spoločnostiam hrozili vysoké pokuty.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport