eReport.sk
Mimoriadne prísny trest
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Ani výzvy OSN nepomohli. V Singapure popravili muža kvôli predaju marihuany

Mimoriadne prísny trest. V Singapure v stredu popravili 46-ročného muža odsúdeného za pokus o napomáhanie pri predaji kilogramu marihuany. Poprava sa uskutočnila napriek výzvam Úradu OSN pre ľudské práva (OHCHR) a delegácie Európskej únie v Singapure, ktoré žiadali zmiernenie vyneseného trestu.

Rozsudok, vynesený za napomáhanie pri obchodovaní s 1017 gramami marihuany, a jeho vykonanie ostro kritizovali aj viaceré ľudskoprávne organizácie, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke samonabíjacia puška Stribog SR9A2 slovenskej výroby a odsúdený Čech.
  2. Univerzitní študenti skandujú počas protestného zhromaždenia pred sídlom železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach 3. marca 2023.
  3. Nie je na čo čakať!
  4. Kandidát Progresívneho Slovenska
  5. Zvláštny meter trnavského sudcu
  6. Čína a Singapur podniknú v priebehu tohto týždňa prvé spoločné vojenské cvičenie od roku 2021.
  7. Neefektívne západné sankcie?

Televízia CNN vo svojom spravodajstve poukázala na prísnosť rozsudku vyneseného v čase, keď mnohé iné krajiny vrátane susedných prijali miernejší prístup k drogám i trestom smrti.

Aj Amnesty International sa za muža prihovárala

Organizácia Amnesty International vo vyhlásení svojej miestnej pobočky upozornila na nedostatky v súdnom konaní zo strany obžaloby: opierala sa najmä o výpovede obvineného z policajného výsluchu – ten sa uskutočnil bez prítomnosti právnika a tlmočníka – a o výpovede jeho dvoch spoluobvinených, z ktorých jeden bol zbavený obvinenia.

Samotné vykonanie popravy Amnesty označila – z pohľadu medzinárodného práva – za svojvôľu.

Mimoriadne prísne protidrogové zákony

Hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová vo svojom vyhlásení apelovala na singapurskú vládu, aby prijala formálne moratórium na popravy za trestné činy súvisiace s drogami a aby zabezpečila právo na na spravodlivý proces pre všetkých obžalovaných v súlade s medzinárodnými normami.

Singapurské protidrogové zákony sú mimoriadne prísne a ich porušenie môže byť potrestané až trestom smrti, doplnila DPA.

Zatiaľ čo marihuana je legalizovaná v čoraz väčšom počte krajín na celom svete, Singapur si zachováva jedny z najprísnejších protidrogových zákonov na svete. Jeho vláda je naďalej presvedčená, že trest smrti funguje ako odstrašujúci prostriedok pre obchodníkov s drogami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ani výzvy OSN nepomohli. V Singapure popravili muža kvôli predaju marihuany

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php