eReport.sk
JB 10 Mariupo¾ - Na satelitnej snímke Maxar Technologies škody po leteckom útoku na budovu divadla (uprostred) a oblasti v okolí v meste Mariupo¾ na východe Ukrajiny 19. marca 2022 poèas ruského ostre¾ovania. Ruská armáda oznámila, že v blízkosti obliehaného juhoukrajinského mesta Mariupol zakotvilo ve¾ké podporné plavidlo ruského námorníctva urèené na prevoz vojenskej techniky. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. FOTO TASR/AP This satellite image provided by Maxar Technologies on Saturday, March 19, 2022 shows the aftermath of the airstrike on the Mariupol Drama theater, center, and the area around it in Mariupol, Ukraine. (Satellite image ©2022 Maxar Technologies via AP *** Local Caption *** satelitná snímka

Andriuščenko: Moskva pripravuje referendum o pripojení Mariupolu k Rusku

Moskva pripravuje referendum o pripojení juhoukrajinského mesta Mariupol k Rusku. Uviedol to v sobotu poradca mariupolského starostu Petro Andriuščenko, informuje denník The Guardian.

Po týždňoch ostreľovania a bombardovania je podľa neho v Mariupole len málo obývateľných budov. Je aj veľmi málo potravín a pitnej vody. Niektorí ľudia, ktorí zostali v meste, spolupracujú s ruskými okupačnými silami výmenou za potraviny.

Andriuščenko pre noviny The Observer uviedol, že zdroje nachádzajúce sa priamo v Mariupole vyjadrili presvedčenie, že referendum o pripojení zničeného mesta k Rusku sa už – napriek alarmujúcej situácii tamojšieho obyvateľstva – pripravuje.

Konanie plebiscitu by podľa neho mohlo byť ohlásené už v priebehu nedele, zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by sa v meste zriaďovali hlasovacie miestnosti. „Máme informácie, že ruské úrady pripravujú referendum a mohli by ho vyhlásiť už zajtra, ale nevieme, či sa to naozaj stane. Badať však mnoho prejavov integrácie Mariupolu do ruského systému, čo sa týka vzdelávania a bankovníctva,“ povedal Andriuščenko.

Poradca mariupolského starostu to vyhlásil deň po tom, ako bolo takéto „referendum“ ohlásené i v gruzínskom separatistickom regióne Južné Osetsko; malo by sa uskutočniť 17. júla. Rusko sa pokúša dobyť Mariupol od začiatku invázie, ktorá trvá už 80. deň. Väčšinu mesta už dobyli ruskí okupanti, ale zvyšky ukrajinských obrancov – jednotiek špeciálneho určenia Azov, národnej gardy a ďalších zložiek ukrajinských ozbrojených síl – stále odolávajú v podzemí oceliarní Azovstaľ, a to napriek nedostatku munície, jedla, vody a liekov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Andriuščenko: Moskva pripravuje referendum o pripojení Mariupolu k Rusku

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti