eReport.sk
Martin Smatana, foto: tasr

Analytik to povedal jasne: Ešte raz sa zatneme a o testovaní už nechcem počuť


Plošné testovanie je po nedeľňajšom stretnutí vlády realitou. Po viacerých dňoch rokovaní ho presadil premiér Igor Matovič (47) napriek pôvodnému nesúhlasu ostatných členov vlády. Politicky teda masový skríning prešiel, či aj odborne, to sa už tak jasne povedať nedá. Skôr naopak a jedným z expertov, ktorí sa pridali ku kritikom je aj Martin Smatana, ktorý šéfoval analytikom ministerstva zdravotníctva počas prvej vlny pandémie. Myslí si, že testovanie sa malo urobiť odlišným spôsobom a energia vložiť do iného projektu.

V nedeľu večer ohlásil Matovič na tlačovke svoje víťazstvo. Vláda schválila jeho plán ďalšieho plošného testovania na celom Slovensku. Realizovať sa bude od 18. januára a skončí sa 26. januára. V pondelok k tomu premiér na sociálnu sieť pridal tabuľku výsledkov testovania v Nitrianskom okrese za uplynulý víkend. „Ak niekto stále pochybuje o účinnosti testovania ukážte mu tieto výsledky. Ak ovláda základnú matiku, vie, čo to znamená pre zastavenie epidémie zníženie počtu infekčných ľudí za jeden týždeň o polovicu,“ poučoval na internete predseda vlády.

V Nitre sa testovalo cez víkend. Foto: tasr

Je čo kritizovať


A veru že sa takí našli, čo zapochybovali. Jedným z pochybovačov je aj bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana, ktorý matematiku zrejme ovláda keďže na jar robil pre vládu a krízový štáb analýzy a predikcie vývoja epidémie na Slovensku a stál bok po boku pri Matovičovi na nekonečných tlačovkách. Ani tieto mediálne skúsenosti ho však neobmäkčili. „Rozhodnutie o testovaní konečne padlo. Myslím, že z tlačovej besedy to asi málokto na jedno pozretie pochopil a kritizovať rozhodne je čo,“ začal Smatana rázne komentár na sociálnej sieti.  

Nech sa téma testovania už skončí

Analytik uviedol aj konkrétne výhrady voči projektu novej vlny masových výterov naprieč krajinou. „Skríning sa dá realizovať aj inými, efektívnejšími formami, cez časový posun medzi testovaním a platnosťou opatrení až po to, že týždeň rokovali najdôležitejší ľudia v štátnej a verejnej správe o téme plošného testovania, pričom iné krajiny venujú rovnakú energiu plánovaniu očkovania,“ upriamil pozornosť Smatana na rozdielne priority našej a iných vlád v protikoronovom boji. „Beriem to, že je rozhodnuté a už nemá zmysel komentovať riziká schváleného plánu. Verím, že ak sa my všetci poslednýkrát zatneme, tak to spoločne zvládneme a téma plošného testovania skončila,“ vidí aspoň nejaké pozitíva v pláne odborník na zdravotnícke dáta.

Kapacitne nestačíme

Avizuje, že je dokonca ochotný sa sám testovania zúčastniť ako dobrovoľník a dá sa aj otestovať v poradí už 23-krát za sebou. Pokračujúc v pozitívnom duchu upozornil aj na zlepšujúce sa štatistiky a zmenu pravidiel očkovacieho plánu. „Od pondelka sa očkujú prioritne domovy sociálnych služieb a následne ľudia starší ako 75 rokov a chronicky chorí starší ako 65 rokov. Vytvorí sa aj zoznam náhradníkov, aby sa každá jedna vakcína využila. Som rád, že verejný tlak pomohol a pri očakávanom množstve vakcín bola zmena neskutočne žiadaná,“ skonštatoval s tým, že jasať rozhodne netreba a čaká nás ešte veľa práce. „To, že IT systém nefunguje a testovacie kapacity sú v súčasnosti asi na tretine toho čo potrebujeme je ale vskutku smutné a veľká výzva pre zodpovedných,“ zakončil.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik to povedal jasne: Ešte raz sa zatneme a o testovaní už nechcem počuť