eReport.sk

Analytik Smatana: Náš najhorší scenár sa naplnil a vláda sa na to iba prizerala!


Čo vravíte na odstúpenie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího? Je to signál, že sa veci začnú meniť?

Mám na to dvojaký názor. Trochu som sa bál, že ak odstúpi, tak to naruší procesy. Ale tým, že to prebral minister Eduard Heger, to zatiaľ nevyzerá, že by tam prišlo k nejakému preseknutiu kontinuity, čo je pozitívna vec. Druhá vec je, že ľudia potrebovali nejaký signál, že tie veci sa zmenia a budú lepšie. Len sa obávam, že celá tá jeho demisia, v súzvuku toho chaosu čo sa teraz deje, sa troška stratí. Od 1.3. sme mali mať sprísnené opatrenia. Týždeň predtým rokovali odborníci s pánom premiérom, mala byť veľká tlačová beseda, kde sa to ohlási, no nestalo sa tak. Opatrenia vstúpili do platnosti a k dnešnému dátumu zhruba polovička tých návrhov, ktorí chceli odborníci, stále nie je v platnosti. My sme ešte veľmi ďaleko od toho, aby sme mohli bezpečne otvoriť krajinu a už dnes by sme sa na to mali pripravovať. Dnes by sme na to mali robiť analýzy, podklady, vykonávacie predpisy. Celý tento chaos spôsobil, že sa to vôbec nerieši a ideme tým hurá štýlom – uvidíme čo bude a keď bude horieť, tak to vyriešime.

Komplikuje to aj vládna kríza..

V strašný čas to prišlo, v úplne že najhorší. Ja som tak dúfal, že po tom rokovaní uvidím na tlačovke pána premiéra, zástupcov všetkých politických straán a odborníkov a spoločne nás vyzvú a pôjde to. Tie čísla sa zlepšujú a klesá to čo je super. Ale za posledných 20 dní o cca 25%, pričom za rovnaký počet dní klesli pri poslednom lockdowne Briti o takmer 50% a Rakúšania o 40%. Takýmto tempom to bude trvať ešte týždne. Neklesá tak rýchlo a prudko ako mohlo keby sa všetky tie opatrenia zaviedli a bola tá spoločná tlačovka a nie teraz politická kríza.

Viac než pol milióna ľudí už na Slovensku prekonalo COVID-19, pol milióna ľudí je už zaočkovaných, z toho vyše 230-tisíc aj druhou dávkou. Ako sme teda na tom, dá sa povedať, že sme už premorení?

Nie. Koncept kolektívnej imunity je veľmi ťažko uchopiteľný. To ukázala pandémie z viacerých dôvodov. Prvý je ten, že žijeme v tak globalizovanej spoločnosti, že tvrdiť, že my sme premorení a mať stále ako tak otvorené hranice sa nedá. To by musela byť celá Európa, alebo každá krajina do ktorej ideme. Problém je aj v tom, že aj keď niekto prekonal covid neznamená, že reálne má protilátky. Tretí problém je, že juhoafrické mutácie znižujú efektivitu vakcín. A tých ale je viacero.

Ale aspoň v niečom to určite pomohlo, nie?

Vidíme na krajinách ako je napríklad Izrael alebo Anglicko, že to očkovanie fakt výrazne funguje. Ale aby sme si mohli povedať, že sme v bezpečí, to by museli byť aj okolité krajiny preočkované. Je to kvôli pendlerom či tranzitnej doprave. Sme ešte veľmi ďaleko od toho, aby sme si mohli povedať, že vďaka očkovaniu alebo premoreniu, sme na tom v poriadku. Je pravda, že to už čoskoro možno budeme vidieť na číslach, hlavne keď sa pozrieme na preočkovanosť tých starších a rizikovejších. Lebo tie percentá každý týždeň rastú čo je veľmi pozitívne. To sú práve tie kľúčové skupiny, ktoré obsadzujú nemocnice a bohužiaľ aj prispievajú k tým úmrtiam. Ale ešte sme od tých percent ďaleko, aby sme si mohli povedať, že to má výrazný vplyv.

Kedy predpokladáte, že príde vydýchnutie v podobe výrazného zníženia vplyvu pandémie a očakávaných uvoľnení?

Všetko závisí od toho ako zvládneme Veľkú noc lebo sviatky sú v skupine rizikových aktivít. Vieme, že si ľúbime čo to vypiť a veľkonočný pondelok je spoločenský sviatok. Nehovoriac o tom, že veľa cestujeme za rodinami. Keď tento sviatok zvládneme, tak verím, že do toho mája až júna tá situácia bude taká, že budeme môcť mať otvorené viaceré prevádzky, obchody, školy. To všetko bude závisieť od viacerých parametrov. Dôležité bude ako budú chodiť vakcíny a či nebudú ďalšie výpadky ako AstraZeneca už ohlásila. Tiež bude záležať od toho ako sa tu budú šíriť mutácie. Ak sa tá juhoafrická rozšíri, ten čas sa určite posunie. Ale verím, že už v júni budú na tom nemocnice výrazne lepšie.

Vláda schválila zákaz cestovať do zahraničia za účelom dovolenky. Sú nariadenia dostatočné, alebo by sme mali ešte niečo prijať?

Ten argument, že aby to bolo férové lebo je zakázané chodiť do čierneho okresu, tak to nepovažujem za korektný argument. Lebo keď sa vrátite to zahraničia, musíte ísť do 14-dňovej karantény a na 8. deň máte PCR test. Ale ak to berieme ako jedno z riešení, ktoré nám pomôže znížiť šancu, že sa sem rozšíri nejaká z exotických mutácií, tak to beriem ako núdzové riešenie. V ideálnom stave by sme nepotrebovali zakazovať cestovať do zahraničia za účelom rekreácie, lebo by ľudia dodržiavali karanténu, lebo by sme mali digitálnu aplikáciu cez ktorú by sme to vedeli odkontrolovať. Alternatívne by sme mali nejakú štátnu karanténu, alebo sieť hotelov kde by človek mohol prísť ak by nechcel ohroziť rodinu, čo tiež nemáme. Jediné čo nám teraz zostáva je takéto rigidne veľmi prísne riešenie. Beriem to ako jeden z pokusov ako to zastaviť s tým, že viaceré iné krajiny majú tiež zakázané cestovanie za účelom rekreácie. Príkladom je napríklad Belgicko.

Keby to bolo na vás a mohli by ste teraz poradiť nejaké opatrenia vláde, aké by to boli?

Ja by som pokračoval v opatreniach čo navrhli odborníci a čo aj vláda odhlasovala koncom februára. Oni ponúkli desať opatrení a čo by som ja hneď odporúčal je hneď prvé opatrenie. A to hovorí o tom, ako namotivovať ľudí, aby dodržiavali nariadenia. U nás je veľký problém v tom, že opatrenia nefungujú napríklad v porovnaní s Portugalskom či Anglickom, ktoré mali dokonca menej prísny lockdown. Veľa ľudí u nás musí opatrenia porušovať, lebo by to finančne neprežili a načierno musia chodiť pracovať. Už je to dlho, prišli o prácu alebo nemajú príjem. Jedno z tých opatrení bolo motivovať ľudí finančne, aby s celou rodinou boli doma, keď musia byť doma. Tieto schémy existujú po celom svete, aby ľudia zostali doma a nešpekulovali. Potom by som určite zvýšil PN-ku a OČR-ku. V rámci týchto návrhov boli viaceré iné systémové opatrenia, ktoré sa nezaviedli. Približne polovička sa zaviedla, no polovička nie. Opatrenia na stole sú, sú aj odborníkmi verifikované len ich stačí dať do praxe. Len čím skôr, lebo teraz každý deň sa ráta.                                                                     


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik Smatana: Náš najhorší scenár sa naplnil a vláda sa na to iba prizerala!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne