eReport.sk
foto: shutterstock

Analytik si nebral servítku. Slovensko je fejk! Astru budú rozdávať v obchode

Najnovšie sa sprístupnila možnosť hlásiť sa na očkovanie aj ľuďom starším ako 40 rokov. Odborníci hovoria o tom, že sme jedna z mála krajín, kde sa môžu vakcinovať aj takýto mladí ľudia. Jedným dychom však dodávajú, prečo nie je dôvod jasať.

Pôvodne sa totiž počítalo s tým, že vo vekovej skupine 45 – 49 ročných sa dá zaočkovať vakcínou AstraZeneca asi 80-tisíc ľudí. „Aj s dnešným dňom sa od soboty za 5 dní zaočkovalo/zaočkuje AstraZenecou 25 tisíc ľudí a to niektorí neboli z 45-49, ale zo skupiny 50-59 rokov. A my musíme otvoriť ďalšie ročníky, lebo “nie je záujem”,“ upozorňujú analytici zo zoskupenia Dáta bez pátosu.

O očkovanie na Slovensku nie je až taký záujem. Veková hranica sa preto znižuje. – Foto: tasr

Podľa odborníkov máme na sklade asi 75 tisíc vakcín AstraZeneca, do konca apríla príde asi 200 tisíc. „To sa ujde aj 25-ročným. Prídu na rad od 3. mája. Astru budú dávať k banánom v supermarkete,“ predikujú analytici. Pričom porovnali naše údaje s Veľkou Britániou, ktorá až tento týždeň otvorila možnosť očkovania pre ročníky od 45 rokov a viac. „Vo Veľkej Británii je očkovanosť, idú na Astru hneď ako je k dispozícii, 90 % ľudí nad 50 rokov. U nás je 50 % u ľudí nad 90 rokov. My sme stratená krajina, fejk na fejk,“ lámu odborníci palicu. Upozorňujú tiež, že s takýmto prístupom môžeme zabudnúť na letné dovolenky v zahraničí.

Slováci sa zrejme boja nežiadúcich účinkov vakcíny. Odborníci však upokojujú. – Foto: tasr

Analytici uznávajú, že tento stav je čiastočne spôsobený nedôverou ľudí vo vakcínu AstraZeneca, ktorí sa boja krvných zrazenín. Odborníci preto požiadali primára z považskobystrickej nemocnice Milana Kulkovského, aby zverejnil, koľko ľudí so zrazeninami vo veku od 45 do 60 rokov majú v nemocnici. „V pondelok (12. apríla) sme na iterné oddelenie prijali troch mužov s trombózou. Všetci traja pod 60 rokov, dvaja aj pľúcna embólia. Ani jeden v súvislosti s očkovaním alebo s COVID-19. Dlhodobé štatistiky nevediem, no za 11 rokov mojej praxe nebol týždeň, aby sme nejakú trombózu nezdiagnostikovali. Úprimne, strašenie trombózou po očkovaní, mi príde až nemiestne prehnané,“ odpovedal lekár.

Ak to takto pôjde s očkovaním na Slovensku ďalej, na letné dovolenky v zahraničí môžeme zabudnúť. – Foto: tasr

Analytici uznávajú, že očkovanie je dobrovoľné. „Len ak sa budete v aute zapínať pásom a máte 45 rokov, tak vedzte, že to robíte zbytočne, ak ste sa neprihlásili na Astru minulý víkend. Lebo šanca, že umriete za tým volantom tento týždeň, je 1 000-krát nižšia ako to, že skončíte vo vreci v nemocnici “na pľúcnu formu kovid”,“ uzavreli.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport