eReport.sk
foto: shutterstock

Analytik: Rozhodnutie o iverkemtíne je demagogické, budeme ďalej zomierať!

Európska lieková agentúra (EMA) v pondelok neodporučila používanie ivermektínu na liečbu ani prevenciu ochorenia COVID-19. Pripustila ho iba v rámci navrhnutých klinických štúdií. Podľa najznámejšieho slovenského propagátora ivermektínu Juraja Mesíka je rozhodnutie agentúry demagogické, politicky motivované a stojí na vode. Analytik globálnych rizík, ktorý má vyštudovanú medicínu, dodáva že Európu to bude stáť množstvo obetí a dúfa, že raz za to bude vyvodená zodpovednosť.

Mesík, ktorý v minulosti pôsobil aj ako špecialista Svetovej banky, hovorí že rozhodnutie EMA je iba kópiou stanoviska americkej NIH čo je tamojší národný inštitút zdravia. „Je to vedecky neopodstatnené zdôvodnenie, chýbajú tam akékoľvek konkrétne argumenty. Je to proste demagogické zdôvodnenie,” argumentuje Mesík, ktorý spochybňuje morálnu integritu členov Európskej liekovej agentúry.

Dúfam, že za to vyvodia zodpovednosť

Treba si hlavne položiť otázku kto je to EMA? To je tá inštitúcia, ktorá 25. júna 2020 schválila ako liek na liečbu covidu Remdesivir. V zápätí EÚ nakúpila 500-tisíc balení Remdesiviru za viac ako miliardu eur, no a dnes máme 600-tisíc mŕtvych v Európe. Toto je plod Európskej liekovej agentúry,” vyhlásil analytik.

Upozornil tiež na fakt, že Európa je kontinent na ktorom zomiera najviac ľudí na celom svete. „Občanom Európy bolo povedané zachráň sa kto môžeš, inštitúcie vám nepomôžu. Znamená to, že európania budú ďalej rekordne zomierať. Dúfajme, že raz za to bude vyvodená zodpovednosť,” rozhorčil sa vyštudovaný lekár.

Vyštudovaný lekár Juraj Mesík pôsobil v minulosti ako expert vo Svetovej banke. – Foto: tasr

Dodáva, že v záujme politicky dominantných síl je aj na Slovenku presadzovanie liečby covidu drahými liečivami ako Remdesivir. „V ich záujme je neumožniť lacnú a efektívnu liečbu covidu no a uvidíme ako to bude ďalej fungovať,” uviedol s tým, že občania sa medzitým zmobilizovali a začali si zháňať iverkmetín ako sa dá. „Sú tu lekári, ktorí ním liečia aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti, aj obvodní lekári. Tisíckam ľudí na Slovensku ivermektín pomohol,” uvádza Mesík.

Je to zlatá baňa pre farmafirmy

Za hlavnú príčinu odmietania liečiva považuje korupciu. „Pre niektoré farmakofirmy je pandémia to isté čo je vojna pre výrobcov zbraní a munície. Oni majú obrovský finančný záujem, to sú miliardy a miliardy dolárov, aby tá pandémia čo najdlhšie pokračovala,” myslí si Mesík. Označuje to za ich zlatú baňu. „Ja viem, že to znie možno nejak konšpiračne, ale je to len elementárna biznis logika a oni idú podľa nej,” ozrejmuje svoj netradičný pohľad.

Informuje, že na svete je k dispozícii už 72 vedeckých štúdií. Z toho zhruba polovica už prešla cez proces vedeckého posudzovania. „Celkovo 42 štúdií malo kontrolné skupiny, 24 bolo randomizovaných pokusov. Tie dospeli v drvivej väčšine k záveru, že iverkmetín je účinné liečivo pri včasnej a vhodnej liečbe covidu,” bráni iverkemtín Mesík.

Tvária sa odborne

„Že to nezohľadnili politicky nominované inštitúcie, to je výsledok krízy demokracie. Pretože všetky tieto agentúry sú v podstate politické inštitúcie. Oni sa tvária ako odborné, ale tí odborníci sú tam politicky dosadzovaní,” prízvukuje odborník na globálne trendy.

Ďalej doplňuje, že strašiaka je možné urobiť z čohokoľvek. Výsledky z iných častí sveta však podľa neho potvrdzujú účinnosť lieku. „Nemáme krajinu kde by bol ivermektín všeobecne dostupný a kde by covid zabíjal veľa ľudí,” uzavrel Mesík. Doplnil, že ide najmä o krajiny Ázie, Afriky a latinskej Ameriky.

EMA ivermektín neodporúča

Po medializovaných správach o používaní ivermektínu EMA preskúmala najnovšie publikované dôkazy z laboratórnych štúdií, pozorovacích štúdií, klinických štúdií a metaanalýz. V rámci laboratórnych štúdií sa zistilo, že ivermektín môže blokovať replikáciu vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, avšak pri oveľa vyšších koncentráciách ivermektínu, ako sú teraz povolené. Výsledky klinických štúdií boli rôzne, pričom niektoré nepreukázali žiadny prínos a iné hlásili potenciálny prínos. Väčšina štúdií, ktoré preskúmala agentúra EMA, nebola rozsiahla a mali i ďalšie obmedzenia, vrátane rôznych režimov dávkovania a použitia súbežne užívaných liekov. Na základe toho EMA dospela k záveru, že v súčasnosti dostupné dôkazy nie sú dostatočné na podporu použitia ivermektínu pri liečení COVID-19 mimo klinických štúdií.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika