eReport.sk
Uzavretý hraničný priechod Buzica - Szemere. Foto: FB Lukáš Macák/Štefan Furberger

Analytik o štrku na hraniciach: Absurdné, komunikujú s ľuďmi ako s menejcennými!


Toto im zrovna nevyšlo! V strachu pred rozšírením delta variantu na Slovensku vláda tento týždeň nariadila uzavretie niektorých hraničných priechodov. To okamžite vyvolalo búrku nevôle u obyvateľov prihraničných regiónov či pendlerov. Tí svoju nespokojnosť vyjadrili priamo na viacerých priechodoch protestami, pričom sa dostali aj do stretov s políciou. Bezpečnostný analytik Radovan Bránik komentuje, že mu v opatreniach chýba logika a spôsobia presný opak ako bolo zamýšľané.

Cesta do práce, s deťmi do škôlky či za rodinou sa zrazu pre obyvateľov pohraničných regiónov zmenila na peklo. Namiesto pár kilometrovej trasy, musia po novom absolvovať niekedy až o 100 kilometrov dlhšiu jazdu.

V strachu pred šírením delta variantu totiž policajti zablokovali niekoľko vytipovaných cezhraničných priechodov. Vo väčšine prípadov použili betónové zátarasy, no napríklad na slovensko-maďarskom priechode Buzica – Szemera južne pod Košicami vysypali na cestu štrk.

Nič to nerieši

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik, ktorý sa len nedávno vrátil z Moravy kde spolupracoval na záchranných prácach po vyčíňaní tornáda, krúti na slovenskými opatreniami na hraniciach hlavou.

„Ak na komunikáciu vysypem kopu štrku a bude potrebné, aby prechádzala tadiaľ záchranná technika, zdravotná služba alebo akékoľvek zložky, ktoré majú na starosť bezpečnosť, tak ako si z takouto prekážkou poradia? Je to absurdné a nič to nerieši. Tam mala stáť hliadka, ktorá by kontrolovala osoby a dodržiavanie opatrení, karantény a podobne,“ dáva návod akoby to malo vyzerať Bránik.

Uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Veľká nad Veličkou. – Foto: tasr

Podľa neho sa dalo očakávať čo podobný krok môže vyvolať. „Ak bolo sledované zlepšenie covidovej situácie, tak bola prudko zhoršená. Zvýšením mobility, tými kontaktami keďže tam boli stovky ľudí v blízkom kontakte. Boli aj agresívni, nedodržiavali rozostupy, nemali rúška,“ opisuje negatíva vyplývajúce zo zatarasenia hraníc bezpečnostný analytik.

Radovan Bránik

Radovan Bránik – Foto: FB RB

Mobilita sa neznížila, ale zvýšila

Upozorňuje, že uzatvorenie vybraných priechodov navyše zaťažilo aj bezpečnostné zložky. „Ak sa chceli ušetriť policajné sily a prostriedky, tak namiesto jednej hliadky, ktorá by tam kontrolovala opatrenia, tam boli nasadzované mnohonásobne vyššie sily a prostriedky než bolo plánované. Tam sa potom muselo silou jednať. Príde mi to ako strašne krátkozraké a kontraproduktívne,“ rozčúlil sa Bránik.

Dodáva, že riešenie je nepremyslené a nič sa ním nevyriešilo. „Rok a pol nám vláda opakuje mantru, že proti covidu sa bojuje znížením mobility a uzavretím priechodov zabezpečí prudké zvýšenie mobility všetkých, ktorí namiesto 5 kilometrov musia ísť 140 napríklad. V skutočnosti sa tá cezhraničná mobilita vôbec nezníži, len sa koncentruje do menšieho počtu priechodov a zvýši sa pohyb ľudí po väčšom území,“ argumentuje.

Prekáža mu aj komunikácia štátu smerom k ľuďom a označenie vytipovaných priechodov za menej dôležité. „Logika mi uniká do tejto chvíle. Ako môže niekto vyhlásiť, že nejaký hraničný priechod je nejaký menej dôležitý. No to nie je, pre tých 5000 ľudí je najdôležitejší. To je uvažovanie a komunikácia ako za boľševika,“ rozohnil sa Bránik.

Viac o téme:

  1. hranica Česko, kontroly

Chápe ľudí, ktorí protestovali

„Ak priechod fungoval, umožňoval spájanie rodín, aby deti chodili do škôlky, tak neexistujú významnejšie a menej významné priechody. Komunikujú s ľuďmi ako s menejcennými,“ dodal s tým, že chápe, že ľudia to už s nervami nevydržali.

„Tie konflikty s políciou tam nemali zďaleka len extrémisti. To boli obyčajní ľudia, ktorí sú už veľmi dlhú dobu stresovaní covidom a tým, že sú cezhraniční majú komplikácie a sú ešte viac vystavovaní ďalšiemu stresu. Tak sa nedá čudovať tomu, že reagujú už proste až ak agresívne,“ uzavrel.



KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik o štrku na hraniciach: Absurdné, komunikujú s ľuďmi ako s menejcennými!

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne