eReport.sk
Richard Sulík (SaS)
Richard Sulík (SaS). Foto: tasr

Analytik INESS Ďurana o probléme s plynom: Rozvážnosť by mala nahradiť príliš odvážne škrty!

Už ani pravicoví analytici z inštitútu, ktorý sa podieľal na tvorbe ekonomického a hospodárskeho programu vládnej strany Sloboda a solidarita (SaS), nestoja pri vláde pokiaľ ide o spôsob, ktorým sa vláda a EÚ snažia zastaviť dodávky ruského plynu na Slovensko. Potrebu diverzifikácie priznávajú azda všetci, vrátane ministra hospodárstva Richarda Sulíka a opozície. Po Sulíkovi a opozícii sa však ku kritike údajne nerozvážnych krokov a vyhlásení na slovenskej vládnej, ale aj európskej úrovni nečakane pridal aj ekonomický analytický inštitút, ktorý zväčša spoločné slovo s opozičnými stranami ako Smer-SD nenachádza.

Odstrihnutie sa od ruských fosílnych palív by bolo nepochybne najtvrdšou ekonomickou sankciou, ktorú by mohla EÚ vo vzťahu k Rusku prijať. Zároveň by to však bola sankcia, ktorá by výrazne zabolela aj v EÚ,“ vyjadril sa pre denník SME analytik INESS Radovan Ďurana s tým, že najzasiahnutejšou krajinou by malo byť Nemecko.

Náhrada za ruský plyn buď nie je, alebo je drahá

Ďurana upozorňuje, že vyhlásenia a rozhodnutia Európskej komisie sú síce odvážne, ale chýba im udržateľný plán. Únia by naviac svojimi krokmi mohla prispieť k masovému znečisťovaniu životného prostredia, alebo ešte viac prehĺbiť problémy rozvojových krajín: „Niečo málo sa iste bude dať získať z existujúcich rezerv v ťažbe a vo výrobe LNG, ale to nebude stačiť. Krajiny EÚ síce dobrovoľným, ale spoločným nákupom ponúknu také ceny a objemy, že rozvojové krajiny nebudú mať šancu súťažiť cenou. Menej plynu v týchto krajinách bude znamenať ich ekonomické problémy alebo, a je prekvapujúce, že EK tieto emisné dosahy nevidí, viac elektriny z uhlia.“

Únia tak bude musieť nájsť kompromis medzi snahou poškodiť Rusku a akceptovateľnou mierou znečisťovania životného prostredia. Stále naviac platí, že by si európske štáty mohli podľa viacerých odborníkov sankciami uškodiť samé. „V pláne RepowerEU nenájdete slovo ťažba, využiť vlastné zdroje sa EÚ nechystá, spolieha sa na znečisťovanie životného prostredia ťažbou v iných krajinách,“ vyjadril sa Ďurana.

Minimálny vplyv na konflikt, veľký vplyv na svetový trh

Vyzerá to tak, že EÚ podceňuje možné dopady jej krokov na svetové trhy. Ceny môžu aj naďalej a výrazne stúpať a rovnako tak môžu stúpať aj príjmy Ruska. „Či sa dovoz z Ruska zníži o 15, alebo o 30 percent, bude mať na konflikt minimálny vplyv, ale dosahy na svetový trh s plynom budú výrazne odlišné. Mimochodom, vyššia svetová cena plynu zvýši aj cenu a príjmy Ruska z exportu zostávajúceho plynu do Európy,“ podotkol Ďurana.

Komisia by mala tlačiť na domáce zdroje

V spoločnosti sa otvára otázka, či sú kroky slovenskej vlády a EÚ v súčasnosti racionálne a či sú sankcie schvaľované uvedomujúc si všetky následky. Postoje analytikov ukazujú, že je táto spoločenská otázka zrejme oprávnená.

„Istá miera rozvážnosti by preto mala nahradiť príliš odvážne škrty. Aj z tohto dôvodu by mala EK tlačiť predovšetkým na podporu domácich zdrojov, nech je to zvýšenie vlastnej ťažby plynu, využitie existujúcich jadrových kapacít, ale aj odstránenie byrokratických prekážok inštalácie obnoviteľných zdrojov či využívanie biomasy a odpadov,“ dodal Ďurana.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik INESS Ďurana o probléme s plynom: Rozvážnosť by mala nahradiť príliš odvážne škrty!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre