eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr

Analytici zúria na Gröhlinga aj Matoviča: Všetko robíte zle, školy zavrite!

Teraz na to nie je vhodná doba. To je odkaz analytikov zo zoskupenia Dáta bez pátosu politikom, ktorí tlačia na otvorenie škôl. Odborníci spísali svoje výhrady a poslali ich ako otvorený list ministrovi školstva, premiérovi, vicepremiérom, šéfovi parlamentu či prezidentke. Podľa analytikov momentálne školáci nepatria do škôl.

Podľa analytikov by otváranie škôl malo počkať. – Foto: shutterstock

„Ak bol niekedy za posledný pol rok čas, mesiac, týždeň alebo deň, kedy je jasné, že školáci nepatria do škôl, tak je to teraz, na začiatku marca 2021,“ uviedli analytici vo svojom otvorenom liste. „Už ste/sa urobili asi tri zásadne zlé rozhodnutia. Urobili ste ich presne opačne, ako sa mali urobiť. Otvorenie namiesto zatvorenia, uvoľnenie namiesto sprísnenia a urobili ste ich nie regionálne, ale zásadne celo a plošne a všade. Celé zlé,“ opisujú odborníci, ktorý síce tvrdia, že školy by sa mali zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé, ale teraz vraj na to nie je vhodná doba. Najmä ak sa 21. marca majú vyhodnocovať parametre a očakáva sa pokles mobility, zníženie šírenia vírusu, pokles počtu hospitalizovaných a výskyt nových mutácií.

– Foto: Dáta bez pátosu

Analytici na základe dát upozorňujú, že u nás prevažujúca britská mutácia sa začala dobre šíriť medzi mladými ľuďmi. Týka sa to skupín detí do desať rokov a mladých od desať do dvadsať rokov. „Ak bol niekto viac ohrozený dnes ako včera, tak je to dieťa a školák. Je to proste tak, a nič s tým nespravíme. Určite chcete urobiť niečo pre úspech merania 21. marca 2021, tak #NepokazmeSiTo a nechajte všetkých školákov doma ešte 2-3 týždne. Následne veľmi pravdepodobne po úspechu Slovenska pri klesaní tých 4 parametrov pôjdu do školy na 3 mesiace. V školských kluboch, v materských školách a na I. stupni základných škôl sa postarajme v malých triedach (skupinách v 5-6-10 detí) len o deti rodičov z I. línie,“ navrhujú v otvorenom liste premiérovi a ministrovi školstva odborníci, ktorí tiež upozorňujú na hrozbu nových mutácií.

Analytici poslali otvorený list premiérovi aj inými politikom. – Foto: tasr

„Je to úplne mimo nás, ale zanzibaristi, seyšelisti, maledivisti a hurgádisti nám to sem donesú, lebo sa to zatiaľ podarilo vždy,“ uviedli a narážajú tak zrejme na Slovákov, ktorí sa aj napriek pandémii rozcestovali po exotických dovolenkách. „Toto je úplne v rukách pohraničníkov, leteckých spoločností a tých, ktorí síce nemôžu do susedného okresu, ale vyberú sa na iný kontinent,“ povzdychli si analytici, ktorí tiež vyzvali premiéra, aby sa nad ich slovami zamyslel, hoci doteraz vždy spravil opak toho, čo mu radili. „Vieme, že nemáme rušiť, lebo beží akcia „tu premorujeme“, ale upozorňujeme, že otvorenie akejkoľvek školy pre kohokoľvek mimo detí rodičov z prvej línie veľmi pravdepodobne spôsobí okamžité zvýšenie mobility, zvýšenie možnosti šírenia vírusu medzi deťmi a následne na starkých, nástup od detí infikovaných starkých do nemocnice a posilnenie výskytu nových mutácií,“ upozornili analytici.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Zaujímavosti