eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

Analytici zúria: Kvôli divnému systému ostanú státisíce ľudí zbytočne doma

Na Slovensku budeme mať do 10 dní kvôli divnému systému izolovania žiakov veľmi pravdepodobne „doma“ 25% populácie Slovenska = asi 1,5 milióna obyvateľov a zavreté takmer všetky školy. Pritom testom pozitívnych bude za „posledných 5-10 dní“ len 10% ľudí z tohto počtu (150 tisíc). Tvrdia analytici z platformy Dáta bez pátosu.

Čaká nás náročné obdobie. „Máme silnú obavu, ale nie z a kvôli omikronu. Je to kvôli nastaveniu izolácie zdravých a negatívnych detí a kvôli potrebe sa o malé deti vo veku 4-12 rokov sa starať doma na OČR-ke,“ začínajú svoju analýzu.

Čo sa teda dnes deje? „Prídete domov s dieťaťom, nikto nemá pozitívny test, ani dieťa, ani vy, ale najbližších 7 dní (lebo k 5 dňovej izolácii sa pridruží víkend) zostávate doma s vypísanou OČR-kou. V čom je problém? Ak by mal omikron člen/členovia domácnosti, prispejete k prekonaniu jeho vlny a aj k jej odozneniu. Ale väčšina spolužiakov je negatívnych aj po teste, väčšina je zdravých. Svedčí o tom štatistika pozitívnych detí a počtu izolovaných žiakov z pondelka (17/1) minulý týždeň (0,6% vs. 6%). Pomer je asi 1:10. S izolovanými žiakmi-deťmi zostáva doma aj rodič, rovnako negatívny, zdravý. Pomer sa zvyšuje smerom ku 1:20 (niektorí rodičia majú viac ako 1 dieťa),“ upozorňujú s tým, že 20-krát viac izolovaných ako pozitívnych je šialený pomer.

Dodávajú, že ak si pozrieme dáta pozitívnych detí (do 20 rokov) a hlavne detí vo veku 5-10 rokov, tak uvidíme veľkosť problému. K včerajšku bolo za posledných 10 dní pozitívnych 12-tisíc detí do 15 rokov, z nich asi 8-tisíc škôlkarov a školákov od 4-12 rokov. Títo potrebujú doma aj rodiča, mnohí z nich sú zamestnaní. Do izolácie išlo 10-krát viac ich spolužiakov a to je už 80-tisíc. Spolu s rodičmi, ktorí sa o nich starajú je to: krát 2 a teda približne 160-tisíc ľudí. Dnes pribudlo 2000 pozitívnych detí od 4-12 rokov. Krát 10 spolužiakov a krát 2 (za rodiča) a dostaneme ďalších 40 tisíc ľudí v izolácii. Za 5 dní to bude 200 tisíc!

Budúci pondelok sa vrátia triedy z 10 dňovej karantény. Problémom ale bude, že medzitým sa mnohé školy zatvoria kompletne kvôli veľkému počtu zatvorených tried. A tak sa nikam nevrátia, čo sa dozvedia tento piatok, prípadne budúci pondelok ráno. Reálne bude „aktuálne“ pozitívnych len zlomok z počtu žiakov škôl, ale zatvorené budú mnohé. Veľká väčšina žiakov bude aj po domácom testovaní negatívna a zdravá. Ale bez školy a bez športu.

Ak sa regionálni hygienici pozrú na situáciu prísnou optikou, predpokladajú, že budúci týždeň v stredu zatvoria väčšinu materských, základných a stredných škôl na Slovensku. „To je 750-tisíc žiakov. Z nich polovička do veku 10-12 rokov „zdrží“ doma aj pracujúceho rodiča, toho času na OČR. To je 1 milión ľudí doma v izolácii bez školy a bez športu a bez krúžkov. To nebudú prázdniny, lebo cez prázdniny môžete robiť, čo chcete. Z toho 1 milióna ľudí bude mať za posledných 10 dní pozitívny test asi len 40-50 tisíc detí a ich rodičov,“ tvrdia s tým, že zbytočne ostanú doma pekárky, poštárky, kuchárky, sestričky, obchodníčky, pokladníčky, sanitárky, vodičky, záchranárky, lekárky a mnohé iné profesie.

Na porovnanie pridávajú príklad z Veľkej Británie kde v školách išiel domov len pozitívny žiak a jeho spolusediaci, ostatní po AG teste zostali v škole. „Tak to robila väčšina sveta aj v delte, nieto v omikrone. Na Slovensku budeme mať kvôli divnému systému, keď: – do izolácie idú všetci spolužiaci pozitívneho žiaka – do izolácie ide komplet celá trieda na 5 dní 1 milión izolovaných detí a rodičov (na OČR) „doma“. Treba prirátať: – pozitívnych dospelých nad 15 rokov: 10-20 tisíc denne – a ich blízke kontakty: asi 10-20 tisíc denne. Spolu pôjde o 25% populácie Slovenska, asi 1,5 milióna. Stále bude platiť, že skutočne pozitívnych z testov bude „za posledných 5 dní“ maximálne 100-150 tisíc (pozitívnych PCR+AG testov). Skôr to nižšie číslo,“ šokujú analytici.

Zdroj: FB/databezpatosu

Podľa nich by bolo v tejto situácii najlepšie zúžiť okruh a obmedziť radikálne definíciu blízkeho kontaktu u žiakov. Tým by išlo do izolácie nie 10-krát viac spolužiakov, ale asi len 2-3 krát násobok počtu pozitívnych žiakov. Ďalej by bolo dobré validovať všetky pozitívne AG testy cez PCR, lebo v Čechách bolo 38% pozitívnych AG testov falošne pozitívnych a tieto deti a hlavne ich 10-krát toľko spolužiakov by sa mohlo vrátiť do školy.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici zúria: Kvôli divnému systému ostanú státisíce ľudí zbytočne doma

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti