eReport.sk
foto: tasr

Analytici varujú: Rodičia šetrite si dovolenku pre deti, pandemickí jastrabi nás pozatvárajú doma

Delta variant covidu nám zrejme znepríjemní koniec leta. Podľa analytikov zo zoskupenia Dáta bez pátosu sa totiž Slovensko s opatreniami nevybralo najlepšou cestou. Ak to takto pôjde ďalej, zrejme by sme sa mali podľa odborníkov pripraviť na zrušené letné tábory v auguste, či možnosť, že sa deti nedostanú do škôl.

Analytici porovnali vývoj v Británii počas alfa variantu a delta variantu. „Infikované sú výrazne mladšie ročníky, násobne menej ich potrebuje ísť do nemocnice a z pacientov v nemociach zomiera menej ako 10 % pacientov, zatiaľ čo vtedy to bolo až 20-25 % pacientov. Aj pobyt v nemocnici je kratší a tak je stav pacientov v nemocnici nižší. Stále veľa pacientov končí na JIS a ventilátore, aj mladší,“ opisujú odborníci. K dôvodom, prečo je tomu tak, sa vyjadrovať zatiaľ nechcú. Existuje vraj viacero hypotéz. Porovnali však aj mieru zaočkovanosti u nás a v Británii. „Dnes majú 85 % dospelej populácie nad 18 rokov zaočkovanej jednou dávkou a 60 % dvoma dávkami. Slovensko má porovnateľné čísla u dospelej populácie 48 % u prvej dávky a 40 % u oboch dávok,“ dodali a skritizovali naše opatrenia proti covidu.

Zdroj: fb/databezpatosu

„Pred druhou vlnou sme nevedeli nastaviť ventilátory, pred treťou vlnou nevieme nastaviť kapacity PCR testov (zadarmo samozrejme) pre turistov z rizikových krajín. Nie pre cyklistov do Hainburgu, vinárov z Kremsu, kúpačov z Lipotu a turistov zo Zakopaneho. Testovať na prítomnosť vírusu by sme mali ako Nemci ľudí z: Cypru, Malty, Španielska, Grécka,“ navrhujú analytici. Nepozdáva sa im ani povinná karanténa. „Všetkých cestujúcich ideme otravovať karanténou, ktorá bude na PN-kách stáť desiatky až stovky miliónov eur. 99,5 % budú v najbližších 2-3 týždňoch negatívni a zdraví ľudia,“ upozorňujú.

Zdroj: databezpatosu.sk

Týmto opatrením sme vraj zbytočne odplašili turistov. „K.O. pre cestovný a turistický ruch. Gratulácia celej vláde a Epitímu,“ dodali odborníci ironicky. Ani ďalšie vyhliadky na zvládanie pandémie na Slovensku nevidia ružovo. „COVID Automat – jeho Mikulášska verzia bude konečným klincom do rakvy celého spoločenského, kultúrneho a športového života. Ak sa nezmení, tak ani školy neotvoríme,“ varujú odborníci zo skupiny Dáta bez pátosu s tým, že podľa ich informácií sa ho nikto zmeniť nechystá. Máme tak očakávať, že čoskoro sa prestanú okresy „zelenať“. Na záver pridali aj niekoľko rád. „Vyhnite sa veľkým oslavám v interiéroch a šetrite si dovolenku. Pandemickí jastrabi nás pozatvárajú doma a bude sa treba o deti starať. Augustové tábory nevidíme „ružovo“. Ale je tu veľká šanca, že zmeníme covid automat a začneme riešiť deltu hyper-ohniskovo,“ uzavreli.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici varujú: Rodičia šetrite si dovolenku pre deti, pandemickí jastrabi nás pozatvárajú doma

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti