Každá krivka sa raz musí zlomiť. Aj tá omikronová. Analytici z platformy Dáta bez pátosu si pozreli grafy a takto to teda je s ústupom pandémie na Slovensku.
Analytici sa pozreli na okresy v 7 dňovej incidencii v PCR+AG pozitívnych testoch a zistili, že Námestovo a Dunajská Streda, dva z najskôr postihnutých okresov už pár dní klesajú. „Vývoj v Námestove potvrdzuje aj Tvrdošín a to už je región so 100-tisíc obyvateľmi. Aj pozitivita PCR testov pár dní klesá. Vývoj v Dunajskej Strede zas potvrdzuje stabilizáciou susedné Komárno a Senec. Toto sú ešte robustnejšie dáta s viac ako 1/4 miliónom ľudí. Pokles je výrazný a rast sa zastavil na divokých číslach,“ prinášajú dobré správy.
Za 14 dní na Orave namerali 7 pozitívnych ľudí na 100 obyvateľov a v Dunajskej Strede 6 na 100. Namerané hodnoty môžeme kľudne násobiť dvoma a dostaneme cez 10% obyvateľstva s pozitívnym testom za 2 týždne. A to je podľa nich silná podobnosť s dátami z iných krajín, kde sa s omikronom lúčia.
Upozorňujú, že teraz to už bude rýchle, a opäť zdôrazňujú, že Slovensko nie je v tomto prípade jeden okres a čísla sa nemôžu priemerovať. „Budeme si myslieť, že všetky okresy už silne rastú a pritom napríklad Bratislavu čaká rast aj najbližšie dni, ak nie týždeň a asi je len na polovici počtu prípadov, ktoré môže dosiahnuť. Rovnako Lučenec je na úplnom začiatku a aj celkovo Banskobystrický kraj je 3 týždne za Oravou,“ uvádzajú príklady.
Ak sa do pár dní potvrdí zlomená krivka pozitívnych na Orave a na juhu Slovenska, tak sa budú okresy pridávať v rýchlom slede jeden-po-druhom a návrat do normálu nemusí byť ďaleko. Upozorňujú, že vzhľadom na príchod omikronu na Slovensku v čase otvorených škôl (na rozdiel od UK a Škandinávie, kde prišiel omikron v čase vianočných prázdnin), budeme na špičke pozitívnych seniorov o 5-15 dní neskôr ako je celková špička pozitívnych v danom okrese.
Na Orave (a v Žilinskom kraji) máme omikronové maximá pozitívnych seniorov teraz, 5-10 dní po maxime detí a tínedžerov. Naopak napríklad v Británii stúpali počty dospelých a seniorov súčasne s rastom počtov pozitívnych detí, ak nie dokonca skôr. „Omikron má mnohé tváre, súvisí s tým, u koho dochádza k početným a intenzívnym kontaktom. Na Slovensku bude postup: Deti, potom rodičia, potom seniori, špička s odstupom pár dní a všetky 3 špičky v horizonte 10-15 dní,“ skonštatovalli.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Analytici v tom majú jasno: Ktoré okresy ešte čaká prudký nárast nakazených a ktoré sú už za vodou?