eReport.sk
foto: tasr

Analytici apelujú na zmeny v covid automate: Riaďme sa zdravým rozumom!

Aj pár dní po sviatkoch hlásia z nemocníc ďalšie dobré správy. Vývoj počtu hospitalizovaných je podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu veľmi dobrý. Apelujú preto na ďalšie uvoľnenie opatrení, ktorým však podľa nich bráni zlé nastavenie Covid automatu.

Počet ľudí v slovenských nemocniciach s potvrdeným COVID-19 je pod 2 500. V porovnaní s obdobím pred Veľkou nocou kleslo množstvo pacientov o 400. A aj v Bratislave a Košiciach počty ďalej klesajú. Reportujú o situácii v zdravotníckych zariadeniach Dáta bez pátosu v statuse na internete. „Ku 300 sa pomaly z 333 a cez 317 dostáva aj počet ventilovaných pacientov. Ťažké stavy na jednotkách intenzívnej starostlivosť a na umelej pľúcnej ventilácii zostávajú na 20% z hospitalizovaných s potvrdeným a podozrivým covidom,” píšu odborníci cez pandemické čísla.

– Foto: FB Dáta bez pátosu

Upozorňujú, že je možné, že po 7-10 dňoch od sviatkov sa v krivke hospitalizovaných trošku pohupneme smerom hore. Jedným dychom však dopĺňajú, že by to bolo prirodzené. Vo väčšine nemocníc sa aj tak situácia stále zlepšuje. „Jedine nemocnice v mestách Čadca, Dolný Kubín, Martin, Lučenec, Prievidza, Veľký Krtíš, Michalovce rastú v počte pacientov. Je to pochopiteľné, sú v postihnutých oblastiach,” uvádzajú dátoví špecialisti.

– Foto: FB Dáta bez pátosu

Analytikom sa nepozdáva prísne nastavený Covid automat, ktorý ani pri súčasných dobrých číslach nedovoľuje ešte uvoľniť niektoré obmedzenia v najbližších dňoch. „Bohužiaľ to nevyzerá, že by sme mali v pondelok pod 2 500 pacientov s potvrdeným a podozrivým covidom v nemocniciach. Ak by to tak bolo, prišla by ďalšia fáza uvoľňovania podľa COVID AUTOMATU o 14 dní, čo padne na 26. apríla. Ale v apríli teda nebude už nič,” s miernym nádychom sklamania komentujú nastavenie automatu.

Potrebujeme opraviť Covid automat

„Deti podľa neho nepôjdu na II. stupni ZŠ do škôl, neotvoria sa terasy, nebude sa športovať – aj tak sa pri organizovanom športe môžu deti zraniť a nemocnice sú plné. Športovať sa bude až v máji. Alebo dáme rozum dokopy, epiteam?” pýtajú sa kompetentných. Svoju výzvu priamo adresovali aj ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi. Nezabudli tiež upozorniť, že v Česku otvárajú organizovaný šport do 20 ľudí už 12. apríla.

„Práve preto potrebujeme COVID Automat opraviť, upraviť, napraviť, prispôsobiť (nie uvoľňovaniu) reáliám. V čiernych okresoch nech situáciu riadi regionálny hygienik, ale v nízko zasiahnutých okresoch zdravý rozum,” zaklincovali Dáta bez pátosu.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport