eReport.sk
Foto: tasr/ap

Amerika opäť oslavuje: Joe Biden sa dnes dožíva 78 rokov

Novozvolený americký prezident Joe Biden sa v piatok dožíva 78 rokov, píše agentúra AP a pripomína, že Biden presne o dva mesiace (20. januára 2021) oficiálne nastúpi do úradu. Úrad prevezme ako najstarší prezident v dejinách USA.

Ronald Reagan v roku 1989 svoje pôsobenie v Bielom dome ukončil vo veku 77 rokov a 349 dní, pripomína AP. Reagan bol prezidentom od roku 1981, keď do úradu nastúpil ako 69 ročný.

Biden sa narodil 20. novembra 1942 v meste Scranton v americkom štáte Pensylvánia v rodine predajcu automobilov ako najstarší zo štyroch súrodencov.

V roku 1972 uspel po prvýkrát vo voľbách do Senátu Spojených štátov amerických v štáte Delaware, kam sa jeho rodina presťahovala, keď mal 10 rokov. Stal sa tak šiestym najmladším americkým senátorom v histórii. V Senáte následne strávil nepretržite 36 rokov, až do januára 2009, kedy na funkciu – ako novozvolený viceprezident USA počas pôsobenia Baracka Obamu v rokoch 2009 až 2017 – rezignoval.

Bidenova žena Neilia a dcéra Naomi zomreli pri dopravnej nehode v roku 1972 a jeho dvaja synovia Beau a Hunter utrpeli zranenia. V júli 1977 sa oženil po druhýkrát s učiteľkou Jill Tracy Jacobsovou, s ktorou má dcéru Ashley.

Joe Biden 25. apríla 2019 oficiálne oznámil, že sa bude uchádzať o kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách a 18. augusta 2020 bol oficiálne nominovaný ako prezidentský kandidát za Demokratickú stranu.

V prezidentských voľbách 3. novembra porazil svojho republikánskeho protikandidáta Donalda Trumpa, ktorý je od neho mladší o necelé štyri roky. Agentúra AP pripomína, že vek oboch kandidátov sa spomínal i počas volebnej kampane. Trump viackrát upozornil na Bidenove chyby, označil ho za „psychicky zničeného” a “neschopného” viesť krajinu.

Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí Joea Bidena za prezidenta, sa zíde 14. decembra.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport