eReport.sk
Americký republikán Kevin McCarthy.
Americký republikán Kevin McCarthy. Zdroj: wikipedia.org

Americký republikán to konečne dal. McCarthyho zvolili za nového šéfa Snemovne reprezentantov

Americký republikán to konečne dal. Kevina McCarthyho zvolili v noci na sobotu za nového predsedu Snemovne reprezentantov, dolnej komory amerického Kongresu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

McCarthy bol zvolený v 15. kole, čím sa skončil niekoľkodňový ostrý republikánsky súboj, ktorý zastavil činnosť snemovne. Tento 57-ročný kongresman zo štátu Kalifornia potreboval na zvolenie jednoduchú väčšinu hlasov. Stal sa tak tretím najvyššie postaveným ústavným činiteľom v USA.

Voľba nového šéfa snemovne bola najdlhšia za uplynulých 164 rokov. Hlboko rozdelení republikáni potrebovali 15 kôl hlasovania počas štyroch dní na to, aby odrazili pravicovú, proti McCarthymu zameranú vzburu.

Americký prezident Joe Biden bezprostredne po oznámení výsledkov hlasovania vyhlásil, že je „čas vládnuť zodpovedne“, cituje jeho slová AFP. Biden – demokrat – zároveň prisľúbil spoluprácu s konkurenčnými politikmi.

„Som pripravený spolupracovať s republikánmi, keď budem môcť. Teraz je čas na zodpovedné vládnutie a na to, aby sme zabezpečili, že  na prvom mieste budú záujmy amerických rodín,“ povedal. Republikáni majú v snemovni po novembrových priebežných voľbách znova väčšinu, aj keď je len tesná – 222 zo 435 kresiel.

Približne 20 rebelujúcich členov strany sa od utorkového začiatku zasadnutia stavalo McCarthymu na odpor s tvrdením, že nie je dostatočne konzervatívny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Americký republikán to konečne dal. McCarthyho zvolili za nového šéfa Snemovne reprezentantov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne