tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Kapitánka amerického vojenského námorníctva Amy Bauernschmidtová prevzala velenie nad americkou lietadlovou loďou USS Abraham Lincoln Foto: tasr

Americká lietadlová loď po prvý raz vyplávala pod velením ženy

Americká lietadlová loď USS Abraham Lincoln na atómový pohon vyplávala tento týždeň z prístavu v San Diegu pod velením kapitánky Amy Bauernschmidtovej. V dejinách vojenského námorníctva USA ide o prvý prípad, keď lietadlovú loď vedie žena, informovala v stredu tlačová agentúra AP.

Bauernschmidtová oficiálne prevzala velenie nad týmto plavidlom triedy Nimitz už vlani v auguste, operačného nasadenia sa dočkala až v prvých dňoch tohto roka. Na USS Abraham Lincoln slúžila predtým ako dôstojníčka. Lietadlová loď vyplávala v pondelok ako súčasť útočnej skupiny na misiu do Indo-Pacifiku.

Bauernschmidtová (51) je absolventkou Námornej akadémie Spojených štátov (USNA) a armádneho vzdelávacieho inštitútu Naval War College. Kariéru začala ako vojenská pilotka vrtuľníkov, na konte má viac než 3000 letových hodín. Do októbra 2020 velila na výsadkovom a transportnom plavidle USS San Diego. Lietadlová loď USS Abraham Lincoln je v aktívnej službe od roku 1989. Vo výzbroji má 90 lietadiel a vrtuľníkov. Posádku tvorí 3200 námorníkov a 2480 príslušníkov leteckého personálu. Jej súčasným domovským prístavom je kalifornské San Diego. Plavidlo má dĺžku 333 metrov, šírku 77 metrov a plný výtlak 105.670 ton.

Prvými ženami, ktoré slúžili v amerických námorných silách, boli na začiatku 20. storočia zdravotné sestry. K rozsiahlemu nasadeniu žien v týchto zložkách došlo počas druhej svetovej vojny. Vojenské námorníctvo USA prijalo svoju prvú pilotku v roku 1974. Ženy boli prvýkrát pridelené na bojovú loď v roku 1994.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Americká lietadlová loď po prvý raz vyplávala pod velením ženy

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku