eReport.sk
Zdroj: X (Twitter)

Američanka našla v bazáre 2000-ročnú mayskú vázu, vrátila ju Mexiku


Mexický veľvyslanec v USA Moctezuma Barragan Dozierovej poďakoval za vrátenie artefaktu.

Obyvateľka hlavného mesta USA vrátila do Mexika starobylú mayskú vázu, ktorú náhodou kúpila v miestnom bazári. TASR informuje na základe správy televízie CBC.

Anna Lee Dozierová z Washingtonu D.C. keramickú vázu kúpila za 3,99 amerických dolárov v presvedčení, že ide o lacnú napodobeninu. Upútala však jej pozornosť, pretože pôsobila odlišne, no zároveň bolo jasné, že pochádza z Mexika. Okrem toho pôsobila staro, Dozierová však jej vek odhadovala len na asi 20 až 30 rokov. Doma si vázou ozdobila malú miestnosť, ktorú využíva ako knižnicu a sklad cenností.

Dozierová často pracovne navštevuje Mexiko. V januári si počas návštevy antropologického múzea v hlavnom meste Mexika všimla, že niektoré vystavené exponáty sa nápadne podobajú váze, ktorú má doma. Kontaktovala preto mexické veľvyslanectvo v USA, ktoré jej podozrenie potvrdilo a požiadalo o vrátenie starobylého artefaktu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nikol Pašinjan
  2. Americký prezident Joe Biden
  3. Americký prezident Joe Biden
  4. Zaujímavé odlišnosti

Národný antropologický a historický inštitút v Mexiku po preskúmaní vázy označil za miesto jej vzniku územie dnešného juhovýchodného Mexika počas klasického mayského obdobia medzi rokmi 200 až 800 nášho letopočtu.

Mexický veľvyslanec v USA Moctezuma Barragan Dozierovej poďakoval za vrátenie artefaktu.

Mexiko v roku 2021 schválilo zákon, podľa ktorého sú „všetky naše archeologické, umelecké a historické pamiatky večným a neodcudziteľným majetkom (mexického) národa… bez ohľadu na spôsob ich nadobudnutia alebo opustenia krajiny,“ uvádza hovorca mexického veľvyslanectva v USA Sergio Aguirre Gamboa. Dodáva, že počas niekoľkých uplynulých rokov sa sústredenou snahou a medzinárodnou spoluprácou podarilo získať späť približne 13.500 archeologických a historických pamiatok.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Američanka našla v bazáre 2000-ročnú mayskú vázu, vrátila ju Mexiku

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: