eReport.sk
Vojna na Blízkom východe akoby nemala konca. USA idú teraz rokovať aspoň o prímerí. Zdroj: TASR/AP

Neuveriteľné: Američania idú do Saudskej Arábie aj Egypta na rokovania o prímerí v Pásme Gazy!


Američania dodávajú zbrane do Izraela, ktorými zabíjajú Palestíncov. A tí istí Američania teraz idú do Saudskej Arábie i Egypta na rokovania o prímerí v Gaze. Tá však nepotrebuje iba prímerie, ona potrebuje mier, a najmä normálny život, v ktorom nebude hlad a príkorie, ktoré sa deje najmä deťom.

Aby bola aj ovca celá aj vlk sýty

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. TASR informuje podľa agentúry AFP. Blinken bude podľa neho rokovať so saudskoarabskými predstaviteľmi v stredu v meste Džidda a následne odcestuje do Káhiry na rozhovory s egyptskými úradmi, potvrdil hovorca Matthew Miller.

Predmetom rokovaní bude úsilie o dosiahnutie okamžitej dohody o prímerí, ktorá by zaisťovala prepustenie všetkých zvyšných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Matthew Miller, hovorca americkej diplomacie

Pôjde už o šiestu cestu šéfa americkej diplomacie na Blízky východ od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá vypukla po útoku palestínskych extrémistov na územie Izraela 7. októbra 2023.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vlajka OSN.
  2. Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku na budovu, v ktorej sídlia viaceré zahraničné médiá, vrátane agentúry The Associated Press (AP) v Gaza City, v pásme Gazy 15. mája 2021.
  3. Je Netanjahu diktátor?
  4. Potravinová pomoc pre sociálne odkázaných ľudí dorazila už aj do Popradu.

Predmetom rokovaní bude podľa Millera „úsilie o dosiahnutie okamžitej dohody o prímerí, ktorá by zaisťovala prepustenie všetkých zvyšných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, ako aj zintenzívnené medzinárodné úsilie o zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do Gazy a koordináciu povojnového plánovania pre Gazu vrátane zabezpečenia, aby Hamas už nemohol ďalej vládnuť alebo zopakovať útoky zo 7. októbra minulého roka“. Blinken bude diskutovať aj o „politickej ceste pre palestínsky ľud s bezpečnostnými garanciami pre Izrael, ako aj o architektúre pre trvalý mier a bezpečnosť v regióne“, cituje AFP.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné: Američania idú do Saudskej Arábie aj Egypta na rokovania o prímerí v Pásme Gazy!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne