eReport.sk
Čína a Singapur podniknú v priebehu tohto týždňa prvé spoločné vojenské cvičenie od roku 2021.
Čína okrem zvýšenia HDP plánuje zvýšiť aj výdavky na zbrojenie. Ilustračná snímka. Foto: globalsecurity.org

Ambiciózny plán Číny na tento rok: HDP plánuje zvýšiť o päť percent, väčšie výdavky pôjdu aj na zbrojenie


Vládne tam komunizmus a predsa sú lepší ako „demokratický“ Západ, ktorý nám dávali za príklad. Čína je dnes už veľmocou, ktorá vzbudzuje ekonomický rešpekt aj vojenské obavy po celom svete. A budú zrejme ešte väčšie, pretože na tento rok má jej vedenie smelé plány nielen pri raste HDP, ale viac chce dať aj na zbrojenie.

Vo výdavkoch na zbrojenie sú lepšie iba USA

Čína si dnes vytýčila za cieľ dosiahnutie približne päťpercentného rastu HDP v roku 2024, čo je podľa analytikov značne ambiciózne. Na výročnom zasadnutí jednokomorového čínskeho parlamentu to oznámil čínsky premiér Li Čchiang, uvádza TASR podľa agentúry AFP.

Premiér okrem toho na takzvanom Všečínskom zhromaždení ľudových zástupcov, ktoré sa začalo v pondelok popoludní miestneho času a potrvá do 13. marca, ohlásil rozpočet či aj zásadnú politickú agendu vlády na rok 2024. Výdavky na armádu sa majú zvýšiť o 7,2 percenta. AFP pripomína, že Peking vo výdavkoch v tomto sektore celosvetovo predstihujú len USA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf čínskej diplomacie Wang I.
  2. Zelenskyj poskytol ďalšie podrobnosti
  3. Partnerstvo bez hraníc

V správe z prvého dňa zasadnutia parlamentu pozostávajúceho z takmer 3000 delegátov sa tiež uvádza, že Peking sa bude naďalej pevne zasadzovať proti akýmkoľvek snahám o získanie nezávislosti Taiwanu, ktorý považuje za súčasť svojho územia. V uliciach Pekingu je v súvislosti so zasadnutím posilnená bezpečnosť, a to prostredníctvom všadeprítomných policajtov a príslušníkov bezpečnostných síl.

Tohoročné zasadnutie sa má zameriavať na množstvo hospodárskych i bezpečnostných otázok vrátane dlhotrvajúcej krízy v sektore nehnuteľností či prudko rastúcej nezamestnanosti u mládeže, uvádza AFP. Agentúra pripomína, že vlani delegáti na takomto zasadnutí odobrili tretie funkčné obdobie v úrade pre čínskeho prezidenta a vodcu komunistickej strany Si Ťin-pchinga.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ambiciózny plán Číny na tento rok: HDP plánuje zvýšiť o päť percent, väčšie výdavky pôjdu aj na zbrojenie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne