tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Igor Matovič Foto: tasr

Ale, ale, pán minister, pozor na tie čísla! Matovič spravil tri lapsusy na jednej tlačovke!

Financmajster ako remeň – čo číslo, to zlý údaj! Naslovovzatí odborníci z internetovej úderky Dáta bez pátosu si vzali na mušku stredajšiu tlačovú konferenciu ministra financií Igora Matoviča, ktorý na nej operoval viacerými ciframi v súvislosti s očkovaním. A že ich strieľal dosť, len škoda, že len tak od buka.

Nepresnými dátami expremiér rozhodne nešetril. Štatistiky k očkovaniu, ktoré prezentoval neboli úplne kóšer, dalo by sa povedať, ak by sme chceli byť k šéfovi rezortu financií ešte zhovievaví. Na Matovičove cifry si posvietili aj samozvaní odborníci na pandemické analýzy z projektu Dáta bez pátosu. A boli podstatne menej zhovievaví ako autor tohto článku.

Správne čísla a nie drísty

„Vieme sami, že máme 23 % zaočkovaných ľudí prvou dávkou,“ povedal na tlačovke Matovič. „Včera bolo vykázaných (k predvčerajšku zaočkovaných) rovných 26,8% celej populácie. To je 27% zaokrúhlene a o 4% viac ako ste uviedli,“ korigovali jeho tvrdenie analytici na sociálnej sieti.

Dodali, že rozdiel je 150-tisíc ľudí a 23% sme mali zaočkovaných pred 11 dňami. „Z vašej pozície „ministra na čísla“ je dôležité vysielať správne a dokonca pozitívne signály a nie „drísty“ – tu som sa opustil a inšpiroval z Vašej reči,“ reagoval analytik Ivan Bošňák.

„Myslím, že 12% ľudí dvoma dávkami,“ je ďalší ministrov citát, ktorý sa dostal na pretras. „Pán minister máme 13% alebo presne 12,8% (včera). Nie je to veľký rozdiel, ide o 40-tisíc ľudí, ale opäť ste na opačnej strane a v mínuse,“ nedal si pokoj matematik.

Nie koniec, ale začiatok leta

A v rýpaní ešte stále neprestával. Do svojej „analýzy chybovosti“ zahrnul aj tretí výrok z Matovičovej besedy s novinármi. „Rútime sa do prúseru, lebo nám zostane stáť očkovanie na 40% na konci leta,“ odhadol Matovič. Tu už aj zástupca Dát bez pátosu musel uznať, že ide len o prognózu, no doplnil, že zlú.

„Do konca mája za 12 dní určite nezaočkujeme tých, ktorí už majú termíny alebo sú v čakárni (čo je asi 300-tisíc ľudí), ale podarí sa nám zaočkovať 200-tisíc ľudí. Dostaneme sa na 31% na konci mája. Do konca júna sa určite dostaneme na 38-40%,“ zaprognózoval si zase Bošňák.

Zdôraznil, že sa tak nestane na konci leta, ale na začiatku, čo je rozdiel tri mesiace. Na konci leta analytik predpokladá zaočkovanosť Slovákov na úrovni 60%.

„Ak by som bol ja minister financií, tak by som aj ten rozpočet inak porátal. Začal by som revíziou príjmov, lebo je tam 13 dobrých správ a odkomunikoval občanom, lebo od nich sú tie dane a odvody naviac. A potom by som míňal. Ale Vy ich nevidíte, lebo vidíte len červené súkno. Viac Vám netreba. Ale tento národ potrebuje iné,“ odkázali analytici v statuse.

Podľa nich aktuálne potrebujeme reálne posúdenie aktuálnej situácie, očkovanie, aj v rozpočte, ďalej na základe aktuálnej situácie dobré predikcie na rok 2021 a do tretice predikcie pokojne a jasne vysvetliť a následne realizovať plán. „Máme určitú obavu, že nedisponujete ani vhodným typom vzdelania, ani relevantnými skúsenosťami, ani dobrou vôľou a ani pokojom v duši a nakoniec, ani dobrými úmyslami, aby sa všetky 3 veci podarili. Vy ste bojovník s tvrdým trnafským srdcom. Ale to na ministra financií nemusí stačiť. Na pár týždňov možno áno, ale nie na 3 roky. Je smutné Vás vidieť v takej pozícii a tak rozčúleného. Posielame pokoj a rozvahu“ ukončili svoj status.

.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ale, ale, pán minister, pozor na tie čísla! Matovič spravil tri lapsusy na jednej tlačovke!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku