tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Alarmujúce čísla: Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá!

Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximá, keď sa referenčný kontrakt na nemeckú elektrinu dostal prvýkrát nad 500 eur. To zvyšuje tlak na domácnosti aj firmy. Najhoršia energetická kríza v Európe za desaťročia, ktorá môže stiahnuť ekonomiku regiónu do recesie, sa zrejme natiahne hlboko do budúceho roka. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v utorok až o 6,4 % na 508 eur za megawatthodinu (MWh).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lekárska fakulta UPJŠ
  2. Znížená hladina rieky Rýn v Kolíne nad Rýnom 10. augusta 2022. Pre pretrvávajúce sucho v Nemecku sú viaceré lode neschopné vyplávať.
  3. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD)
  4. Chlieb a pečivo v nákupnom centre.
  5. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  6. Minister financií Igor Matovič (OĽANO)

V priebehu uplynulého roka vyskočila takmer o 500 %, keď hlavnou príčinou bolo obmedzovanie dodávok ruského plynu. Len za uplynulé dva mesiace sa viac než zdvojnásobila. Prudké zdražovanie energií pociťujú domácnosti rovnako ako priemysel a spôsobilo zrýchlenie inflácie na najvyššie úrovne za desaťročia. „Čím dlhšie bude tento rast cien pokračovať, tým viac to bude pociťovať celá ekonomika,“ uviedol ekonóm poradenskej spoločnosti Oxford Economics Daniel Kral.

„Veľkosť tohto rastu ani veľkosť tejto krízy nie sú porovnateľné s ničím v uplynulých desaťročiach.“

Európske vlády pripravujú núdzové plány pre prípad nedostatku elektriny počas zimy. Niektoré napríklad uvažujú o prídelovom systéme pre niektoré odvetvia, aby zabezpečili pokrytie spotreby základných odvetví ekonomiky.

Okrem obmedzenia dodávok ruských energií je ďalším dôležitým faktorom výpadok atómových kapacít vo Francúzsku, ktoré bývalo tradičným exportérom elektriny. Aktuálne naopak musí elektrinu dokonca dovážať a jeho susedia sú tak viac závislí od plynu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Alarmujúce čísla: Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku