eReport.sk
Zľava Andrej Babiš, Viktor Orbán, Herbert Kickl Zdroj: YT

Fidesz, ANO a rakúska FPÖ založili novú vlasteneckú alianciu, k spolupráci vyzývajú ďalších


Na záver tlačovej konferencie český expremiér Andrej Babiš vymenoval tri hlavné tézy novej vlasteneckej aliancie. Boj proti nelegálnej migrácii, zmenu Green Dealu a tiež boj za suverenitu členských štátov.

Hnutie ANO bývalého českého premiéra Andreja Babiša, maďarská strana Fidesz súčasného premiéra Viktora Orbána a momentálne najsilnejšia strana v Rakúsku Slobodná strana Rakúska (FPÖ) zakladajú novú politickú alianciu. Na tlačovej konferencii vo Viedni to oznámil šéf FPÖ Herbert Kickl. Aliancia bude klásť dôraz na patriotizmus, suverenitu a tradíciu. K spolupráci vyzývajú aj ďalšie európske strany.

Vlastenecká aliancia

„Vstupujeme do novej éry európskej politiky. Hovorím o politike európskej slobody, suverenity a hodnôt,“ oznámil predseda FPÖ. Nová politická aliancia je podľa neho formovaná vlasteneckou silou strán, ktoré majú vedúcu úlohu vo svojich krajinách a okrem iného sa zasadzujú o bezpečnosť v Európe a mierové riešenie konfliktu na Ukrajine. Kickl povedal, že sa v najbližších dňoch k aliancii pridajú ďalšie subjekty. Hovorilo sa o slovenskom Smere-SD Roberta Fica alebo o poľských konzervatívcoch PiS.

„Začala zmena európskej politiky,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Pred nedeľným brífingom vyzval na sledovanie diania vo Viedni a v Paríži. Tam sa koná prvé kolo parlamentných volieb a favorizovaná je strana Marin Le Penovej. Maďarsko sa v tieto dni zároveň ujíma polročného predsedníctva v Rade EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

  1. České hnutie ANO
  2. Andrej Babiš v poslednej predvolebnej debate

Na záver tlačovej konferencie si zobral slovo český expremiér Andrej Babiš, ktorý vymenoval tri hlavné tézy novej aliancie. Teda boj proti nelegálnej migrácii, zmenu Green Dealu a tiež boj za suverenitu členských štátov.

Aby mohli strany založiť v EP novú frakciu, musia byť minimálne zo siedmich štátov EÚ a v súčte musia mať aspoň 23 europoslancov. Babišovo hnutie ich má sedem, maďarský Fidesz jedenásť a rakúska FPÖ šesť.

Zdroj: českénoviny, Novinky.cz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fidesz, ANO a rakúska FPÖ založili novú vlasteneckú alianciu, k spolupráci vyzývajú ďalších

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: