eReport.sk
aj v Trnave má vzniknúť mládežnícky parlament, foto: Trnavská radnica
aj v Trnave má vzniknúť mládežnícky parlament, foto: Trnavská radnica

Aktívni mládežníci majú svoj parlament


Mládežnícky parlament v Trnave podľa informácie zo stránky mesta tvorí v súčasnosti 10 ambicióznych mladých ľudí, ktorí sa chcú aktívne zapájať do života mesta a meniť ho k lepšiemu. Na júnovom zasadnutí malo mestské zastupiteľstvo schváliť jeho zriadenie, ale nestalo sa tak. Dôvodom bol navrhovaný štatút, ktorý poslanci vrátili úradu na prepracovanie.

Mesto má zákonnú možnosť zriadiť mládežnícky parlament pre ľudí vo veku od 13 do 30 rokov ako apolitickú organizáciu. Snahu o jej zriadenie vysvetlilo tým, že má ísť o iniciatívu zdola, ktorá je predpokladom jej ďalšieho úspešného fungovania.

Trnava nie je jediná

Je chvályhodné, že Trnava chce vytvoriť oficiálnu platformu pre túto vekovú kategóriu. Napokon mládežnícke parlamenty majú dnes po vzore zahraničia viaceré slovenské mestá. Väčšina z nich je ešte v plienkach, lebo vznikli vlani. Nájdeme ich napr. v Lučenci, na Myjave, v Nitre, v Snine, vo Zvolene. Ale napr. v Starej Ľubovni za 17 rokov činnosti už vybudovali pozoruhodné množstvo zaujímavých aktivít. Mládežnícka kvapka krvi, KILO – charitatívna zbierka trvanlivých potravín v predvianočnom období, Run4Forest – beh na podporu starostlivosti o les, na ktorej za každého účastníka vysadia jeden stromček, a pod.

Netreba však zabúdať, že mestské zastupiteľstvo má svoju Komisiu mládeže a športu, do ktorej pôsobnosti práve táto agenda patrí. V Trnave zároveň funguje nemálo organizácii zameraných na prácu s mládežou, ktoré môžu svoje poznatky a požiadavky prezentovať na jej pôde. Bolo by veľmi vhodné, keby Mládežnícky parlament mesta Trnava dokázal využiť vzájomnú synergiu a nezačínal s aktivitami na zelenej lúke. Najskôr však treba pripraviť jasný rámec pravidiel jeho fungovania, aby sa obmedzili akékoľvek pochybnosti o jeho zameraní.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aktívni mládežníci majú svoj parlament

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre