Španielsko
V Španielsku sú veľkonočné oslavy počas Svätého týždňa ohromne populárne, a to najmä na juhu krajiny, píše britský denník The Independent. Španielska cirkev počas týchto slávností tradične udelí milosť približne 15 väzňom, najmä odsúdencom pre drogové zločiny, avšak nikdy nie osobám odsúdeným za násilie. Táto prax sa začala v roku 1759, keď sa väzni v meste Malaga vzbúrili, pretože boli pre epidémiu moru počas Svätého týždňa zrušené oslavy, píše The Independent.
Ako však pripomína španielsky anglojazyčný server TheOlivePress.es, úrady pre pandémiu koronavírusu aj tento rok zrušili väčšinu tradičných slávností. Bohoslužby budú mať vo väčšine Španielska obmedzenú kapacitu na 30 percent a veľké oslavy v uliciach sú zakázané, približuje denník El País.
Nový Zéland
Zajace sú jedným z najznámejších symbolov Veľkej noci. Veľkú rolu hrajú aj na Novom Zélande, kde je však súčasťou sviatkov ich hromadné strieľanie. Tento invazívny druh je totiž na Novom Zélande obzvlášť veľkým škodcom, približuje britský denník The Guardian.
„Zajace spôsobujú rozsiahlu eróziu pôdy na farmách a v ich okolí a lov je najefektívnejším a najúčinnejším spôsobom, ako obmedziť ich počet,“ uviedol pre The Guardian organizátor jedného z desiatok týchto lovov Eugene Ferreira.
Tradičný lov sa vlani pre koronavírusovú epidémiu nekonal, pripomína miestny týždenník The News. Momentálne však na ostrovoch úrady neevidujú ani jeden prípad komunitného prenosu koronavírusu SARS-CoV-2 a mnohé mestá preto zorganizovali sviatočné zabíjanie týchto škodcov.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ako vyzerá Veľká noc vo svete? Čítanie, maslové baránky, milosť väzňom či zabíjanie zajacov