eReport.sk
Juraj Gyimesi (OĽaNO). Foto: tasr

Ako vnímajú maďarské strany Matovičovho poslanca? Most tvrdí, že je na strane konfliktov!


Poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO) nedostal ponuku byť členom mimoparlamentných strán SMK či Spolupatričnosť. Povedal to s tým, že nedostal ani ponuku viesť spoločný subjekt maďarských strán. Z jeho vyjadrení vyplýva, že by takú ponuku neprijal.

O vytvorení spoločného subjektu hovoria tri strany – SMK, Spolupatričnosť a Most-Híd. Gyimesi sa podľa Mosta-Híd javí ako človek, ktorý je na strane konfliktov. Spolupatričnosť hovorí, že je s poslancom v kontakte, strana dodáva, že je otvorená hlbšej spolupráci s každým, „kto chce a vie zastupovať záujmy našej komunity“.

Chystá pozmeňujúci návrh k zákonu o občianstve

Gyimesi podľa svojich slov spolupracuje s SMK a Spolupatričnosťou verejne, majú spoločné aktivity i témy, ktoré presadzujú. Ponuku na oficiálny vstup do niektorej zo strán nedostal. „Takúto ponuku som nedostal a na takúto ponuku by som ani nereflektoval, pretože som pevnou súčasťou koalície a pevnou súčasťou poslaneckého klubu hnutia OĽANO,“ povedal.

Poslanec uviedol, že s maďarskými stranami sa rozpráva o všetkých témach, ktoré sú v slovensko-maďarských vzťahoch nevyriešené, ako aj o zákonoch, ktoré pomôžu rozširovať práva národnostných komunít na Slovensku. Gyimesi sa tiež zdržal pri nedávnom hlasovaní v parlamente o novele zákona o štátnom občianstve. Jedinú alternatívu vidí v tom, aby nikto nemohol prísť proti svojej vôli o slovenské občianstvo. V tejto súvislosti chystá aj pozmeňujúci návrh.

Most-Híd: Politiku využíva na rozdúchavanie vášní

Gyimesi nie je súčasťou tvorby spoločného projektu maďarských strán. Odmietol to poslanec, ako aj strany SMK či Most-Híd. „Strana Most-Híd si nevie predstaviť, aby na čele novej strany stála osoba, ktorá politiku využíva na rozdúchavanie národnostných vášní. Počas svojho pôsobenia v poslaneckom klube OĽANO neraz ukázal, že je na strane konfliktov, nie na strane dohody a výsledkov,“ uviedla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Tlačový tajomník SMK Róbert Králik skonštatoval, že v strane neuvažujú, že by oslovili Gyimesiho stať sa súčasťou strany. Spolupatričnosť je s poslancom v kontakte.

„Mali sme viaceré spoločné agendy. Keďže sme v posledných mesiacoch začali budovať naše štruktúry, postupne narastá počet členov. Sme otvorení hlbšej spolupráci s každým, kto chce a vie zastupovať záujmy našej komunity,“ doplnila Réka Bokor zo Spolupatričnosti.

Spolupatričnosť: Maďari musia mať vo vláde

Rokovania o vytvorení spoločného maďarského subjektu sa podľa strán vyvíjajú sľubne. „Rokovania sú naďalej intenzívne a veríme, že smerujú k tomu, aby zúčastnené strany médiám a voličom v dohľadnej dobe predstavili spoločný projekt, ktorý sa stane silnou politickou reprezentáciou južných a východných regiónov, príslušníkov maďarskej komunity a ďalších národností,“ skonštatovala Magdeme.

Spolupatričnosť tvrdí, že ak Maďari nechcú byť „druhotriednymi občanmi krajiny“, musia mať zastúpenie v parlamente a vo vláde. „S kolegami z ďalších maďarských strán sa vedú rozhovory o vytvorení silného a jednotného maďarského zastúpenia,“ uzavrela Bokor.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako vnímajú maďarské strany Matovičovho poslanca? Most tvrdí, že je na strane konfliktov!