eReport.sk
väznený referendum
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Ako trávia čas väzni počas sviatkov? ZVJS popísal, čo všetko môžu odsúdení robiť

Ako trávia čas väzni počas sviatkov? Pre väznené osoby v slovenských ústavoch je počas veľkonočných sviatkov pripravený duchovný program. Okrem sviatosti zmierenia, omší a obradov majú možnosť aktívne sa zapojiť do katechéz obradov Veľkej noci i poklony krížu. Pripravený je aj kultúrny program či športové aktivity.

Ako trávia sviatky?

„Počas obdobia veľkonočných sviatkov duchovnú službu v ústavoch zabezpečujú pre väznené osoby väzenskí dekani, kapláni a pastori viacerými formami. Väznené osoby, ktoré budú chcieť prežiť sviatky duchovnejšie, budú mať možnosť v ústavoch pristúpiť k sviatosti zmierenia,“ priblížila hovorkyňa. Prostredníctvom pastorov sú naplánované aj evanjelické služby Božie, pašie so spoveďou a Večerou pánovou. Taktiež môžu väznené osoby svoj voľný čas využiť na osobnú modlitbu v kaplnke a duchovné rozhovory. Okrem toho je naplánované aj premietanie filmov s duchovnou tematikou.

ZVJS popísal aktivity väzňov

Pripravené sú aj rôzne kvízy a aktivity, ktoré sa počas bežného roka nerealizujú. „Do programu sa väznené osoby môžu zapojiť individuálnou alebo skupinovou formou. Ešte pred samotným slávením sviatkov si mohli skrášliť priestory a nástenky veľkonočnou výzdobou a zhotoviť rôzne veľkonočné pozdravy,“ podotkla Kacvinská.

Voľnočasové aktivity a trávenie voľného času v podobe kvízov, prednášok, besied, turnajov a súťaží sú zamerané na všeobecný prehľad, fyzickú zdatnosť, ale aj odhalenie svojho talentu. Pripravené sú aj prednášky. Počas sviatkov veľkonočných sviatkov sa v ústavoch konajú športové a iné turnaje.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Smer valcuje súperov
  2. Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď
  3. Zomrel známy slovenský umelec

Väznené osoby môžu svoj voľný čas využiť aj na čítanie dostupnej literatúry, ktorú je možné vypožičať si z ústavnej knižnice či spoločné čítanie rozprávok. „Rovnako môžu písať listy, hrať spoločenské hry, lúštiť krížovky a osemsmerovky, či zapojiť sa do výtvarno-relaxačnej činnosti,“ podotkla. Majú tiež mimoriadne povolenie sledovať televízne vysielanie do 24.00 h. Prostredníctvom videoprojekcie je k dispozícii aj široká ponuka filmov.

V slovenských väzeniach je 10.117 väznených osôb, z toho obvinených 1420 a 8697 odsúdených. Vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody sa nachádza 54 mladistvých osôb a 453 cudzincov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako trávia čas väzni počas sviatkov? ZVJS popísal, čo všetko môžu odsúdení robiť

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php