Krachujúcim podnikateľom v gastrobiznise by okrem už oznámenej štátnej pomoci mohli pomôcť kompenzačný fond a gastropoukazy. Ide o funkčné riešenia, ktoré by poskytli finančnú podporu bez zdĺhavých legislatívnych procesov. Informovala o tom v stredu Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.
Úrad vlády SR v stredu predstavil schému pomoci pre domáci cestovný ruch, ktorá predstavuje 100 miliónov eur. „My, samozrejme, vítame každé euro, ktoré podnikateľom v gastrobiznise pomôže. Na druhej strane, príspevok vo výške od štyroch do desiatich percent v závislosti od poklesu tržieb nemusí stačiť,“ zhodnotila Koreny.
Fíni dostali už počas prvej vlny až 120 miliónov
Iniciatíva preto navrhuje vytvoriť dlhodobý kompenzačný fond, cez ktorý by štát adresne nasmeroval tok finančnej pomoci podľa toho, aké overiteľné straty podnikatelia utrpeli na základe ich registrácie a požiadaviek.
„Uvedomujeme si, že zmeny v zákonoch predstavujú zdĺhavý proces, preto treba nájsť také riešenia, ktoré nie sú od nich závislé. Fíni napríklad dostali už počas prvej vlny až 120 miliónov eur od Európskej komisie, aby odškodnili tie reštauračné spoločnosti, ktoré utrpeli koronakrízou,“ dodala Koreny.
Na ťahu je štát
Reštaurácie potrebujú hostí a štát zasa potrebuje, aby fungovali a zamestnávali ľudí. Preto iniciatíva navrhuje aj zavedenie tzv. gastropoukazov, ktoré udržia zákazníkov a zabezpečia reštauráciám aspoň základné tržby.
„Viedeň takto zasanovala miestnu gastroscénu sumou 40 miliónov eur. Štát by vedel takéto gastropoukazy distribuovať cez existujúce informačné systémy podpory stravovania alebo vstúpiť do rokovania s firmami, ktoré distribuujú v nejakej inej forme rôzne poukážky,“ uviedla Koreny.
Gastropoukazy podľa nej predstavujú rýchle a efektívne riešenie, ktoré by napomohlo udržaniu zamestnanosti, a to pri zachovaní príjmových mechanizmov na strane štátu.
Zdroj: tasr, foto: tasr/ap
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ako stopnúť krach gastrobiznisu? Iniciatíva ponúka riešenia