eReport.sk
Foto: shutterstock

Ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav?


Sadnúť si do rozhorúčeného auta v letných dňoch je asi to najhoršie, čo sa po ťažkom dni v práci môže stať. Ako však správne ochladiť auto v letných horúčavách? Nie vždy je správnou cestou klimatizácia.

Teploty sa počas letných mesiacov rapídne zvyšujú a to so sebou prináša aj obdobie spúšťania klimatizácií. Tie idú na plný výkon v obchodných centrách, kanceláriách, bytoch či v našom aute. Pozor, nie je to však v poriadku a ani zdravé, píše portál startstop. Obrovský teplotný rozdiel, ktorý to so sebou prináša, môže byť pre naše telo veľkým šokom. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako správne vychladiť svoje auto počas horúcich letných dní.

Klimatizácia v aute je už u väčšiny automobiliek štandardom od základnej výbavy. V minulosti to síce bolo výsadou iba prémiových automobiliek, to však dnes už našťastie neplatí. Aktuálne vysoké teploty vonku vedú šoféra k tomu, aby sa v aute pekne schladil. Niekedy však vie klimatizácia spraviť viac škody ako úžitku.

Otvoriť okná alebo klimatizácia na plno?

Ak jazdíte iba pár kilometrov medzi prácou a domovom, odborníci odporúčajú jednoznačne skôr otvoriť okno, než pustiť klimatizáciu. Síce žijeme v domnienke, že klimatizácia môže zvýšiť spotrebu paliva, no pri krátkych jazdách sa kabína nestihne ani vychladiť. Spomeňte si na domácich v Turecku, Grécku, alebo na juhu Talianska – šoféri tam prevažne jazdia s otvorenými oknami, aj keď klímu vo vozidle majú.

Na dlhších trasách je samozrejme výhodnejšie mať klimatizáciu, nakoľko otvorené okná môžu mať negatívny vplyv na aerodynamiku vozidla a prispievajú tak k zvýšenej spotrebe a v neposlednom rade vplývajú na komfort jazdy. Veď si to predstavte, idete po diaľnici 130 km/h a v ušiach vám duní akoby ste mali hlavu v otvorenom okne lietadla.

Keď si teda klimatizáciu zapnete, treba si správne nasmerovať aj prúdenie vzduchu. Najčastejšou chybou je nasmerovanie si fukárov priamo na telo. Pocit studeného vánku po sparnom dni môže byť síce príjemný, no riskujete tak rýchle prechladnutie, stuhnutie svalstva, či suchú sliznicu. Vzduch tak najideálnejšie smerujte všade okolo vás, len nie na seba.

Zdroj: shutterstock

V prvom rade vyvetrať

Prečo jazdiť s otvorenými oknami, keď mám klimatizáciu? Odborníci radia, aby ste vozidlo ochladili niekoľko minútovou jazdou s otvorenými oknami, aby sa vaše telo dokázalo adaptovať na podmienky vo vozidle. Určite to poznáte. Otvoríte auto a vyvalí sa na vás horúci vzduch ako keď otvoríte rúru na pečenie. Najlepšie je preto auto pootvoriť niekoľko minút pred odjazdom a vetrať, aby sa ochladili časti auta, ktorých sa budete dotýkať. Najideálnejším riešením je stiahnuť okná pri príchode k vozidlu diaľkovým ovládačom od auta alebo si diaľkovo nastaviť zapnutie automatickej klimatizácie ešte pár minút pred vašim odchodom. Niektoré automobily takouto možnosťou disponujú. Ak takú možnosť máte aj vy, určite ju využite.

Jazda s otvorenými oknami a pustenou klimatizáciou síce môže mať podľa vás nulový efekt, čo je pravda, no vôbec to nevadí na krátke časové obdobie. Aj horúcej ventilácií to istú dobu trvá, než začne fúkať studený vzduch. Pokiaľ disponujete vozidlom s manuálnou klimatizáciou, odporúča sa spolu spustiť vetranie a vnútornú cirkuláciu vzduchu.

Automatická digitálna klimatizácia vám síce umožní nastaviť aj príjemných 16°C, no pokiaľ je vonku 32°C, takémuto riešeniu sa vyhnite obrovským oblúkom. Ideálna teplota je v rozmedzí 21°C – 23 °C. Odporúča sa mať nastavenú klimatizáciu maximálne s rozdielom päť až šesť stupňov medzi vnútornou a vonkajšou teplotou. Neznamená to však, že pri vysokých teplotách si máte vo vozidle nastaviť 30°C, pokojne si klímu nastavte podľa seba, no s príjazdom do destinácie teplotu pomaličky zdvíhajte, aby ste neutrpeli šok pri teplotnom rozdiely.

Čistenie klimatizácie a starostlivosť o ňu

V neposlednom rade treba dbať aj na starostlivosť o klimatizáciu. Niektorí tvrdia, že klíma je bezúdržbová, niektorí výrobcovia dokonca nemajú predpísané ani kontroly, či servis. Ideálne však je klimatizáciu aspoň raz za rok prečistiť, aby sa všetky škodliviny dostali z fukárov von. Ak klimatizácia dobre nechladí, je potrebné doplniť chladiacu zmes. Klimatizáciu nezabúdajte zapínať aj v zime. Zaistíte tak pravidelné mazanie kompresora a predídete tým tak prípadnému poškodeniu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako správne používať klimatizáciu počas letných horúčav?