eReport.sk
Foto: shutterstock

Ako správne a bezpečne jazdiť v daždi? Pozrite si pár tipov

Momentálne máme síce obdobie horúčav, no dážď a búrky sú i v tomto období aktuálnou témou. Mokrá vozovka vytvára asi tie najhoršie podmienky na jazdenie, s ktorými sa pravidelne stretáva väčšina vodičov. Riziko nehody sa počas dažďa zvyšuje o desiatky percent.

Nebezpečenstvá a riziká sa zvyšujú vždy, keď začne pršať, alebo dokonca aj vtedy, keď sú cesty mokré od nedávneho lejaku. Jediné bezpečnostné opatrenie, ktoré vodiči najčastejšie volia keď začne pršať, je spomalenie. Zníženie rýchlosti je rozhodujúcim prvkom bezpečnej jazdy vo vlhkom prostredí. Existuje niekoľko ďalších techník, ktoré by mali motoristi pri jazde v daždi poznať, píše portál startstop.sk.

Jazdite s čistým autom v dobrom stave

Ak je viditeľnosť obmedzená vlhkým počasím, je dôležité, aby vaše auto nebránilo vášmu zraku vidieť tak povediac „za roh“. Raz mesačne si nájdite čas a vyčistite vonkajšiu a vnútornú stranu čelných skiel a okien. Skontrolujte tiež opotrebovanie vašich stieračov. Lišty stieračov sa odporúča meniť 2-krát ročne, ak však ale stierače zanechávajú pri čistení šmuhy, je potrebné ich vymeniť čo najskôr. Raz týždenne kontrolujte aj hladinu kvapaliny v ostrekovačoch. Odporúča sa pravidelne kontrolovať funkčnosť svetlometov, aby človeka nič na cestách neprekvapilo.

Zdroj: shutterstock

Majte cestu dopredu naplánovanú

Cesty sú postavené tak, aby odolali rôznym poveternostným podmienkam v rôznych častiach krajiny (teda väčšinou). Takže ak ste v oblasti nováčikom, buďte počas búrky alebo po nej opatrní. Aj keď po výdatnom daždi cesta môže vyzerať úplne sucho, ale nie vždy je tomu tak. Nebezpečné môžu byť iba vlhké pneumatiky. Aj takáto skutočnosť znižuje priľnavosť pneumatiky na asfalt.

Nájdite si chvíľu času a zvážte aj svoju trasu. Ak vás vaša bežná trasa vedie nízko položenými mostnými podchodmi náchylnými na záplavy, môže byť lepšie ísť po diaľnici. Neraz sme už videli, ako sa z áut stali ponorky. A tak predsa nikto z nás dopadnúť nechce.

Svetlá zapnúť!

Aj keď sú novšie automobily vybavené automatickými svetlami, zapnite pri používaní stieračov vaše svetlá.  Pri dennom svietení sú zadné svetlá vypnuté a pri daždi je dôležité nielen vidieť, ale aj byť videný! Keď zapnete svetlomety a rozsvietia sa zadné svetlá, identifikujete ľahšie všetky štyri rohy vozidla. Jedno upozornenie! So zadným hmlovým svetlom narábajte opatrne. Treba správne odhadnúť situáciu, kedy je ešte potrebné aby svietilo.

Pre istotu choďte pomalšie!

Medzi vašim vlastným autom a autom idúcim vpredu nechajte najmenej päť sekundovú vzdialenosť. Rýchlosť určená pre diaľnice je maximálna rýchlosť pre ideálne počasie a ideálne podmienky na ceste. Takže ak je cesta mokrá, môže byť na dané podmienky príliš rýchla. Nejazdite priamo za kamiónom či autobusom.

A pamätajte: na mokrej vozovke radšej nepoužívajte tempomat. Pri necitlivom zrýchlení tempomatu sa môže stať, že pneumatiky stratia priľnavosť a dostanete sa do aquaplanningu. Ak neprispôsobíte rýchlosť podmienkam na ceste, môže sa stať že sa z vás stane len pasažier. Aj keď budete sedieť za volantom. Pri aquaplanningu držte volant natočený do smeru, kam chcete ísť. Možno to chvíľku potrvá, ale po chvíli by sa priľnavosť pneumatík mala opäť dostaviť.

Pri silnej prietrži mračien, si nie každý dôveruje. Preto, ak by ste mali jazdiť so strachom a v strese pokračovať v jazde, vozidlo radšej odstavte na kraji vozovky. Nie je to žiadna hanba. Nezabudnite však na výstražné svetlá aby o vás vedeli ostatní vodiči.

Zdroj: shutterstock

Keď nemusíte radšej nechoďte

Iná vec je, ak sa potrebujete dostať domov k svojim deťom, alebo už ste na ceste domov. V opačnom prípade si radšej položte otázku, či ste už v takomto počasí jazdili a či ste pripravení zvládnuť jazdu v zlom počasí hneď a v danom momente. Rovnako, ako by ste zostali mimo ciest v silnom snežení, je v poriadku zostať doma v silnom daždi. Pokiaľ nejde o život, bude lepšie možno zostať na mieste, kde sa práve nachádzate. Keď dážď a búrky prestanú, môžete bezpečne vyraziť na cesty. Veď pre nás všetkých je dôležité doraziť bezpečne do cieľa.

Všetci vieme, že jazda za dažďa si vyžaduje istú dávku skúseností. No minimálne ak nemáte na výber a musíte vyraziť aj počas nepriaznivého počasia buďte opatrní a jazdite bezpečne. Hlavne netreba podceňovať výstrahy pred búrkami a silným dažďom.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako správne a bezpečne jazdiť v daždi? Pozrite si pár tipov

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti