eReport.sk
Pápež František a vedúci vatikánskeho protokolu Leonardo Sapienza.
Pápež František a vedúci vatikánskeho protokolu Leonardo Sapienza. Foto: tasr/ap

Ako sa k tomu postaví Vatikán? Španielski katolíci chcú zaviesť nepovinný celibát

Katolíci v Španielsku chcú, aby Vatikán zvážil diskusiu o budúcnosti kňazstva vrátane otázky celibátu, vysviacky žien a ženatých mužov. Uvádza sa to v dokumente, ktorý španielska biskupská konferencia zverejnila v sobotu v Madride.

Ako informovala agentúra AFP, dokument bol vypracovaný na základe výsledkov konzultácií za účasti viac ako 215.000 ľudí, medzi ktorými boli najmä laici. Svoj názor však vyjadrili aj kňazi a biskupi.

Nepovinný celibát?

Ich návrhy a pripomienky budú spracované v dokumente, ktorý bude predložený na budúci rok vo Vatikáne na synodálnom zhromaždení biskupov. V texte prezentovanom v Madride sa zdôrazňuje „potreba podrobne preskúmať otázku kňazského celibátu a vysviacky ženatých osôb“. Pripomína sa v ňom tiež, že „vyvstala aj otázka svätenia žien“. Špecifikuje sa však súčasne, že tieto otázky boli nastolené len v niektorých španielskych diecézach.

Chcú zmenu v cirkvi

V dokumente sa akcentuje i potreba „prehodnotiť úlohu žien v cirkvi“, aby mali početnejšie zastúpenie na vedúcich postoch a niesli tak viac zodpovednosti. Podľa dokumentu je „potrebné venovať väčšiu pozornosť“ ľuďom, ktorí sú rozvedení, znovu zosobášení alebo majú inú sexuálnu orientáciu. „Cítime, že ako cirkev… musíme prijať a sprevádzať každého človeka v jeho špecifickej situácii,“ uvádza sa v dokumente.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako sa k tomu postaví Vatikán? Španielski katolíci chcú zaviesť nepovinný celibát

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti