eReport.sk
Ján Hrčka priniesol závažné informácie. Stalo sa tak na štvrtkovom mestskom zasadnutí. Developer, ktorý stavia Slnečnice, dlhuje samospráve Petržalky vysokú sumu.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: tasr

Ako sa hospodári u Valla na magistráte? NKÚ prichádza s alarmujúcimi závermi!


Ako sa hospodári na magistráte hlavného mesta Slovenska? Najvyšší kontrolný úrad SR si posvietil na hospodárenie v Bratislave. Výsledky rozhodne nepotešili primátora Matúša Valla, jeho kolegov z magistrátu a nadšení nebudú ani daňoví poplatníci.

Mesto si podľa NKÚ svoj výpadok z príjmov kompenzuje zvyšovaním daní z nehnuteľností, miesto vymáhania pohľadávok od svojich dlžníkov. A suma od dlžníkov je poriadne vysoká. Ide o viac ako 24 miliónov eur. Mesto to odmieta. Hovoria topky.sk.

Vyššie dane

NKÚ od mesta žiadalo informáciu, na základe akých údajov prišlo k zvýšeniu dane z nehnuteľností v priemere o 35 percent. „Z vyjadrenia hlavného mesta vyplýva, že samostatná ekonomická analýza nebola vypracovaná a zvyšovaniu predchádzala komunikácia primátora a vedenia mesta so starostami mestských častí a verejné vyhlásenie zo 14.11.2023,“ konštatuje sa v správe. Primátor Vallo s niektorými starostami v polovici novembra 2023 tvrdil, že inú možnosť ako zvyšovanie daní nemá. No NKÚ si myslí niečo celkom iné.„Kontrolná skupina NKÚ SR konštatuje, že výpadok príjmov by si hlavné mesto nemalo kompenzovať zvyšovaním daní obyvateľov hlavného mesta, ktorí si svoje povinnosti resp. záväzky voči mestu plnia na 100 percent, ale skôr sa zamerať na aktívne vymáhanie nedoplatkov od neplatičov,“ upozorňujú kontrolóri mesto.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke atmosféra z protestu Gorila dva na Námestí SNP 3. februára 2012 v Bratislave
  2. Pellegrini si v Berlíne uctil obete holokaustu

Bratislavský magistrát s týmto tvrdením nesúhlasí a považuje ho „za subjektívny názor kontrolórov“. Preto podal námietku, ktorú NKÚ neakceptoval. Magistrát opäť argumentuje, že hlavným dôvodom posledného zvýšenia daní bol výpadok v príjmoch hlavného mesta, ktorý bol zapríčinený „populistickými“ rozhodnutiami predchádzajúcich vlád, čo robí výpadok cez 100 mil. eur v priebehu troch rokov. Pre portál to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako sa hospodári u Valla na magistráte? NKÚ prichádza s alarmujúcimi závermi!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: