eReport.sk

Ako podporiť svoje zdravie?


V zimnom období je zvýšený výskyt rôznych, najmä respiračných ochorení. Dôvody sú rôzne. Oslabená imunita vplyvom chladného a vlhkého počasie aj skutočnosť, že viac času trávime medzi ľuďmi vnútri, čo predstavuje zvýšené riziko nákazy rôznymi vírusmi. Aká je situácia v Trnave? A ako podporiť svoje zdravie? 

Aktuálna situácia v Trnave

Podľa informácií, ktoré máme od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave sa chorobnosť v Trnavskom kraji zvýšila. Ide najmä o akútne respiračné ochorenia. V rámci okresov bola zaevidovaná najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia práve v okrese Trnava,“ povedala Lucia Šmidovičová, riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK. V uplynulých dňoch chorobnosť výrazne stúpla, pribúda najmä výskyt chrípky. 

Základné piliere zdravia

K základným pilierom zdravia patrí kvalitná a vyvážená strava, pohyb a spánok. Kvalitná a vyvážená strava predstavuje kľúčový faktor, ktorý vplýva na zdravie a ktorý dokážeme ovplyvniť. Strava nám dodáva živiny a energiu. Ak budeme do auta tankovať nekvalitné palivo, ľahko sa v ňom niečo pokazí. Tak to funguje aj s ľudským telom. V našom jedálničku je často nedostatok ovocia a zeleniny, strukovín, semienok, orechov a rýb. Aj keď zima nie je taká bohatá na naše regionálne ovocie a zeleninu, dobrým riešením môžu byť polievky z koreňovej zeleniny či strukovín. Tie zahrejú a dodajú telu potrebné živiny. 

Rozhýbme sa!

Aj v zimných mesiacoch je veľmi dôležitý pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu – pre dospelých aj pre deti. Stačí sa len obliecť adekvátne počasiu a s vrstvením oblečenia to príliš nepreháňať. Už polhodinová prechádzka denne na čerstvom vzduchu môže mať pozitívny vplyv na zdravie. Pridajte teda prechádzku do svojich denných návykov a nenechajte sa odradiť skutočnosťou, že je skôr tma. Okrem pozitívneho vplyvu na srdcovo-cievny systém vám prechádzka môže pomôcť zredukovať stres, ktorý tiež negatívne ovplyvňuje našu imunitu. 

Vyspite sa do zdravia

V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí o tom, aký veľký vplyv na zdravie má spánok. Ideálne je ísť spať v rovnakom čase každý deň, vyhýbať sa pred spaním displejom a obrazovkám a tiež aspoň dve hodiny pred spaním už nejesť veľké a sýte jedlá. Ideálna dĺžka spánku je pre každého človeka odlišná, no vo všeobecnosti platí, že dospelý človek by mal spať 7-9 hodín denne. Rozhodujúca aj v tomto prípade je kvalita. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako podporiť svoje zdravie?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre