eReport.sk
Andy Winson, foto: archív AW

Ako obyčajné slová ovplyvňujú kvalitu vášho života viac, ako si myslíte


„Aaaale, to som povedal len tak. Sú to len SLOVÁ. Nič som tým nemyslel.” Počuli ste takúto vetu z úst niekoho blízkeho? Alebo možno ste niečo podobné povedali už aj vy?

Ruku na srdce, ste si vedomí sily svojich slov? Máte nad nimi moc? Alebo majú slová, naopak, moc nad vami?

Slová totiž nie sú len vyjadrovacím prostriedkom, ktorými popisujeme naše momentálne pocity, nálady či situácie.

Každé slovo nesie v sebe energetický náboj. Slová dokážu tvoriť v nadväznosti s myšlienkami našu realitu. Platí to rovnako pre slová povzbudivé, ako aj pre slová deštruktívne.

Ako je to u vás? Pozastavíte sa občas nad tým čo ste povedali? Prehodnocujete slová, ktoré vychádzajú z vašich úst? A ako je to s vaším vnútorným nastavením? Ladia vaše myšlienky a slová? Spolupracujú?

Uveďme si to na krátkom príklade. Predstavte si, že prechádzate turbulentným obdobím. V kútiku duše veríte, že to čoskoro pominie. Že opäť raz zasvieti vo vašom živote slnko.

Ale vždy, keď sa vás niekto spýta na to, ako sa máte, odpoviete: „Mám sa úplne zle. Môj život je klbko problémov. Ja som už odsúdený na život smoliara.”

Čo myslíte, aký náboj ste práve vyslali do vesmíru? Akú energiu nesú v sebe tieto slová?

Odpoveď určite poznáte…

Zladením myšlienok a slov dokážete mnohonásobne podporiť to, čo chcete dosiahnuť.

Ak veríte, že bude lepšie, rovnako sa tak vyjadrujte aj smerom navonok. Inak blokujete svoje šance, aby sa vaše túžby naozaj aj uskutočnili. Slová totiž výrazne ovplyvňujú to, ako sa cítime nielen my, ale aj ľudia v našom okolí.

Žiadne slovo, ktoré vypovieme nie je „len tak”. Toto by sme si mali uvedomiť ešte skôr, ako sa zahltíme sebadeštruktívnymi vyjadreniami.

Je potrebné si uvedomiť jeden nepopierateľný fakt. Kdekoľvek sa vo svojom živote nachádzate, či už sú to osobné vzťahy alebo kariéra, je to do veľkej miery výsledkom toho, ako o sebe a svojom živote v prevažnej miere myslíte a HOVORÍTE.

Povedzte si teraz nahlas: „Mám sa zle. Môj život stojí za nič. Nič sa mi nedarí”.

Ako ste sa pritom cítili?

A teraz si povedzte nahlas: „Všetko v mojom živote má zmysel. Môj život je zo dňa na deň krajší. Darí sa mi. Môj život je nádherný. Som magnet na príležitosti.”

Aké boli vaše pocity teraz?

Je pravda, že nie je možné byť non-stop v úžasnej nálade, sršať humorom a byť pozitívny každou bunkou v tele. Občas je to naozaj výzva, ale to nie je ani cieľom. Ak sa však naladíte pozitívne, váš život sa začne meniť. K lepšiemu. Mám to odskúšané a funguje to.

Myšlienky a slová majú oveľa väčší vplyv na kvalitu nášho života, ako ste si doteraz možno mysleli. Pozrime sa preto na niekoľko výrazov, ktoré bežne v komunikácii používame a pritom môžu výrazne blokovať tok vašej energie. Je preto vhodné čo najviac obmedziť ich používanie a možno ich nadobro vymazať zo svojho slovníka.

NEBOJ SA, NEMYSLI NA TO

Neboj sa ísť k tomu zubárovi, hlavne nemysli na to, že to môže bolieť. Neboj sa prísť o tú prácu. Nemysli na to, že ťa môže partner opustiť. Nemysli na to, že môžeš mať po tom zákroku bolesti. Nemysli teraz na to červené ferrari.”

Ako ste sa cítili pri prečítaní týchto viet? Čo ste si predstavovali, keď ste ich čítali?

Keď ste si napríklad prečítali vetu: „Nemysli na to červené ferrari”, pravdepodobne ste si práve to červené ferrari predstavili, však?

A takto to funguje so všetkým. Keď poviete sebe alebo niekomu inému, aby na niečo nemyslel, aby sa niečoho nebál, tak sebe/mu prikazujete práve presný opak.

Práve preto som vyhodil zo svojho slovníka tento spôsob vyjadrovania.

Namiesto: „Neboj sa tam ísť, hlavne na to nemysli”, poviem: „Buď odvážny. V pokoji a s rozvahou choď do toho. Ty to zvládneš.”

Môže vám to prísť ako drobnosť, slovná hračka, ale zaručene funguje.

MÁM TO NA STAROSŤ

Toto slovné spojenie sme úplne vyhodili napríklad aj z nášho firemného slovníka v Akadémii Andyho Winsona.

Prečo? Ak vám niekto povie: „Toto a tamto máš odteraz na starosť,” aké pocity to vo vás vyvoláva?

Možno ste sa nad tým nikdy takto do hĺbky nezamysleli, ale mať niečo na starosť je doslovne „mať niečo na starosť”. Je to niečo, čo vám pravdepodobne neprináša potešenie. Pocitovo je toto vyjadrenie zaťažujúce.

Čo tak povedať radšej: Mám to na radosť?

Spočiatku vám to môže znieť divne, avšak, čochvíľa to budete vnímať vysoko pozitívne. A nielen toto vyjadrenie, ale aj veci s nimi spojené.

U mňa vo firme to tak funguje. Čo tak dať tento výraz aj do vašej terminológie?

TO SA NEDÁ/TO JE NEMOŽNÉ

Toto slovné spojenie už pochovalo množstvo nápadov a snov. Často je to len výhovorkou a ospravedlním vlastného strachu, obáv alebo toho, že sa vám do toho jednoducho nechce, pretože si to vyžaduje energiu, ktorú nemáte chuť do toho investovať.

Isteže si treba premyslieť, do čoho sme ochotní dať svoj drahocenný čas a energiu. Ale to, po čom naozaj túžime, neodsúvajme nabok slovami “nedá sa, neviem”.

Ak sa vám črtá skvelá práca v zahraničí, ale musíte sa zdokonaliť v cudzom jazyku (a je jedno či máte 20 alebo 40 rokov), slovami: „To sa v mojom veku už nedá, naučiť sa tú gramatiku, je to stratené,” si podkopávate nielen vlastnú autoritu, ale trpí aj vaše sebavedomie.

A ak si to aj myslíte, aj hovoríte nahlas, negatívny účinok to ešte zdvojnásobí a len sa v tom utvrdzujete.

Všetko sa dá, keď sa chce. Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. To je fakt.

Slová nedá sa to a neviem nám dokážu dať pomyselnú facku a zraziť nás k zemi. Pocitovo nesú v sebe energiu gilotíny, ktorá vám odsekne hlavu krátko potom, ako si ju dobrovoľne na tú gilotínu položíte.

Namiesto slov neviem, to sa nedá, použite slovné spojenie: zatiaľ to neviem, ale nájdem spôsob, ako to dokážem!

ALE/LENŽE

Veta, ktorá nasleduje za spojkou „ale” zvyčajne neguje vetu, ktorá jej predchádzala.

Pre lepšie pochopenie si uveďme príklad:

Chcel/a by som začať pravidelne cvičiť, ale/lenže momentálne nestíham.” Bum. Koniec. Vaša myseľ práve presunula pozornosť od túžby pravidelne cvičiť k prekážke, ktorá tomu bráni.

Slovko ALE vám dokáže vziať vietor z plachiet.

Príklad: „Dnes sa cítim dobre, ALE zajtra to už možno tak nebude…”

„Dnes sa cítim dobre A verím, že to tak bude aj zajtra.

Namiesto spojky ALE využívajte cielene spojku A. Pocítite úplne iný príval energie.

POKÚSIM SA

Toto je slovné spojenie, ktoré skutočne vyjadruje len to, že už vopred počítate s tým, že sa to nepodarí.

Zvyčajne nasleduje ospravedlnenie typu: „Pokúšal som sa, ale…….” V hlave sa už vopred nastavujete na alternatívu, že to nevyjde.

Nepokúšajte sa, proste to urobte. Ak to v konečnom dôsledku nevyjde podľa vašich predstáv, aspoň ste to urobili a dali do toho všetko.

Predstavte si teraz, že vám poviem: „Pokúste sa teraz vstať”. Čo urobíte? Je vám tento povel jasný?

A ak poviem: „Teraz vstaňte!”

V tom je ten rozdiel. Tak čo, pokúsite sa hovoriť inak? Alebo budete hovoriť inak?

MAL/A BY SOM

Toto je slovné spojenie, ktoré zaváňa pocitom viny. „Mal by som sa viac venovať rodine. Mala by som chodiť do posilňovne. Mal by som sa viac starať o svoje zdravie.” Mali by ste? A čo konkrétne vám v tom bráni?

Namiesto „mal by som” si povedzte: BUDEM, CHCEM alebo ROZHODOL SOM SA viac venovať rodine/chodiť cvičiť/starať sa o svoje zdravie. Uvidíte aký odlišný pocit to vo vás vyvolá a vy získate zrazu motiváciu to naozaj urobiť.

NIKDY

Je veľmi málo situácií, v ktorých je toto slovo naozaj pravdivé. Okrem toho, to, o čom dnes tvrdíte, že by ste „nikdy” neurobili sa možno práve v budúcnosti stane tým, čo urobíte radi.

Nikdy je vyjadrením absolútna. Zatvárate si tým dvere a podvedome zužujete škálu možností.

Ako sa hovorí: Nikdy nehovor nikdy!

Toto je len pár tipov na slovíčka, ktoré vám v bežnom vyjadrovaní chýbať nebudú, naopak vďaka ich absencii môžete vo svojom živote zaznamenať skutočne významné pozitívne zmeny.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako obyčajné slová ovplyvňujú kvalitu vášho života viac, ako si myslíte