Vyjadrenie prezidenta Vladimíra Putina, že sa mu vcelku pozdáva myšlienka usporiadať mierové rokovania v Bratislave bolo pre slovenskú spoločnosť výbuchom, ktorý bez problémov nahradí novoročný ohňostroj. Bola to riadna rana.
Pričom treba podčiarknuť: Putin to povedal na tlačovej konferencii, kde sa najsilnejšie od začiatku konfliktu vyjadril, že Rusko je pripravené začať podnikať kroky k ukončeniu vojny.
V hre Bratislava aj Štrbské Pleso
Z tohto hľadiska je šanca skutočne unikátna. Samozrejme, ak by sa istá časť mierových rozhovorov uskutočnila na Slovensku, bola by to pre krajinu veľká česť. Zvažuje sa najmä Bratislava a okolie, ale čiastočne aj Štrbské Pleso.
Vzhľadom na to, že ide o územne najväčší vojnový konflikt od konca 2. svetovej vojny, Slovensko by tak doslova vstúpilo do histórie. A s ním všetci, kto sa na urovnaní konfliktu v prvej diplomatickej línii podieľali.
Rozhovory však určite nebudú zajtra ani pozajtra. Ešte sa môže veľa udiať, navyše, o česť byť hostiteľom takýchto rokovaní sa uchádza aj niekoľko ďalších štátov. V prvej línii je to Bielorusko, Turecko a Francúzsko.
Sme pripravení?
Aké máme oproti nim šance? V skratke: veľmi dobré. Iste, Bielorusko vie poskytnúť dobré materiálne zázemie a výhodnú logistiku (je to blízko do Kyjeva aj do Moskvy). Navyše sa všetci – Rusi, Ukrajinci aj Bielorusi – pohodlne dohovoria ruštinou.
Podobne Turecko má silné diplomatické vzťahy s oboma krajinami a navyše určité obchodné a vojensko-priestorové páky na to, aby si vynútilo pozornosť. Kyjev silno závisí od jeho zbraní, najmä dronov. A Moskva potrebuje s Tureckom spolupracovať v Sýrii a potrebuje využívať jeho vzdušný priestor na lety do Afriky a dokonca aj do západnej Európy – keď chce obísť Pobaltské štáty či Bulharsko, ktoré ruské lety zo zásady blokujú.
Naše plusy
No Slovensko je krajinou EÚ, čo ho robí prijateľnejším pre Ukrajincov. A zároveň aj pre Rusov, ktorí by radi demonštrovali, že niektoré krajiny EÚ sú menej antiruské ako iné. Sme tiež v strede Európy, takže blízko západným krajinám, odkiaľ by lietali diplomati v tej fáze, keď bude treba účasť západných činiteľov.
Netreba totiž zabúdať na to, že ukončenie konfliktu bude s najväčšou pravdepodobnosťou súčasťou nastavenia novej bezpečnostnej architektúry vo východnej Európy, prípadne aj širšom eurázijskom priestore.
Oproti Francúzsku máme výhodu v tom, že Macron predstavuje pre Rusov momentálne tak nepriateľskú tvár, že nemajú veľký dôvod dávať mu priestor buď na krytie technických rokovaní v prvej fáze (ktorá je v mnohom najcitlivejšia) ani priestor jemu osobne vo finále rokovaní. Navyše, túto rolu si rád prisvojí Donald Trump. Ten partnerstvo s Ficom navyše už svojím spôsobom posvätil telefonátom s naším premiérom po svojom zvolení. Macronurčite nie je úplne mimo hry, ale jeho šance na to, aby získal nejaké dominantné postavenie, sú pomerne nízke.
Veľkú rolu hrá aj to, že slovenská vláda má dobré vzťahy ako s Ruskom, tak s vládou v Kyjeve (mimo samotného Zelenského, ani s ním nemá ale vyslovene nepriateľské vzťahy). Toto je mimoriadne dôležité.
Kombinácií je pomerne veľa
Určitou menšou výhodou je aj to, že vláda má dobré vzťahy s prezidentom, a teda nehrozia nejaké trapasy vyplývajúce z robenie si priekov. (Hoci snaha prezidenta v rýchlosti si akosi prisvojiť dopredu podiel na celej aktivite vyvolala mnohé zdvihnuté obočia. Síce o tom trochu hovoril pred voľbami, ale odvtedy sa tejto téme nevenoval, ani verejne ani inak.)
Slovensko má aj nevýhody. Je malou krajinou, kde ťažko niečo utajiť, takže niektoré druhy rokovaní sa tu aktéri môžu zdráhať umiestniť. Má relatívne obmedzené priestorové možnosti, plus, málo naozaj reprezentatívnych priestorov.
Takisto, ako malá krajina má dosť obmedzené personálne možnosti – podobné rokovania by značne zaťažili domáce kapacity ako diplomatov tak špeciálnych zložiek, pričom Slovensko musí partnerom demonštrovať, že práve toto zázemie vieme poskytnúť.
Realisticky je možné predpokladať všetko. Aj to, že Slovensko nakoniec ostane mimo. Aj to, že rokovania bude rozdelené medzi viacero krajín (inde technická fáza, inde potom rokovania na najvyššej úrovni).
Je to zásluha Roberta Fica
Pokojne je napríklad možné, že diplomati a iné zástupcovia vlád budú týždne sedieť na Slovensku či v Bielorusku, podpis prímeria bude opäť inde (pokojne aj v Izraeli, ak tam dovtedy ustane konflikt, Netanjahu má dobré vzťahy s Putinom).A samotné úsilie sa potom zavŕši samitom Trumpa a Putina v Ankare či Istanbule.
Čím by sa Slovensko vyhlo konfrontácii s európskymi partnermi ohľadom toho, či realizovať zatykač na Putina vydaný v Haagu, hoci ani z hľadiska práva nie je také zložité nájsť si pre toto určitú kľučku. Takisto, do Istanbulu by z Moskvy Putin letel pohodlnejšie a bezpečnejšie, ako do Bratislavy.
Mohlo by vás zaujímať:
Takisto sa nedá vylúčiť, že sa Bratislava o niektoré aktivity podelí napríklad s Viedňou. Tých možných kombinácii je naozaj pomerne veľa. Slovensko však rozhodne má veľmi dobrú štartovaciu pozíciu.
A je to len a len zásluha Roberta Fica.
Zdroj: ereport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
KOMENTÁR Aké sú šance Slovenska na mierový samit? Analýza