eReport.sk
Búracie práce na stavenisku na Rázsochách. Foto: tasr

Akademici i lekári žiadajú urýchlenú výstavbu nemocnice Rázsochy

Univerzitná forma zdravotnej starostlivosti a príprava lekárov na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave je ohrozená.

Vo štvrtok na to upozornili predstavitelia akademickej a lekárskej obce podporujúci iniciatívu Zachráňme zdravotníctvo v hlavnom meste – pre celé Slovensko. Žiadajú urýchlenú výstavbu nemocnice Rázsochy. Do doby jej sprevádzkovania zároveň apelujú na zabezpečenie plnohodnotného chodu nemocníc na Kramároch a v Starom Meste.

„Nová nemocnica je nutná. Musí byť komplexná, musia tam byť podmienky pre špičkovú medicínu, to znamená aj pre klinický výskum, výučbu, a najmä pre centralizáciu pacientov,” uviedol dekan LF UK v Bratislave Juraj Šteňo. Zdôraznil, že pre budúcich lekárov je kontakt s pacientom nevyhnutný. Do sprevádzkovania Rázsoch iniciatíva zároveň apeluje na zabezpečenie plnohodnotného chodu výučbových nemocníc na Kramároch a v Starom Meste.
      
Lekárska fakulta UK podľa Šteňa pripravuje takmer polovicu lekárov na Slovensku, potrebuje na to preto primerané kapacity. Výučbové lôžka v klinikách prevádzkovaných Ministerstvom zdravotníctva SR sa však podľa neho neustále redukujú. Tvrdí, že súkromná nemocnica nemôže nahradiť pri príprave zdravotníkov štátne zariadenie. “Ich poslanie je úplne iné. Funguje na princípe zisku, bez toho sa nemôže ďalej rozvíjať,” poznamenal.

Ministerstvo: Prijímame systematické kroky

Ministerstvo tvrdí, že na zlepšenie stavu “rokmi zanedbávaného zdravotníctva” prijíma systematické kroky. “Proces v projekte Rázsochy pokračuje a pri našich ďalších rozhodnutiach budeme v prvom rade prihliadať na to, aby bola zachovaná adekvátna dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov, prihliadajúc aj na potreby medikov a podmienky pre ich štúdium a praktické skúsenosti v odbore,” uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Kvalitné zdravotníctvo prinesie podľa nej v horizonte niekoľkých rokov aj prelomová reforma nemocníc, ktorá je aktuálne v legislatívnom procese.
      
Iniciatíva žiada tiež apolitický výber vedúcich pracovníkov kliník na spoločných univerzitných klinikách LF UK a výučbových nemocníc. Na vyše 20 z 56 klinických pracovísk je podľa Šteňa neprávny stav. Funkcie napríklad zastávajú prednostovia bez výberového konania či na základe ústneho poverenia. Hovorí o právnom chaose.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Akademici i lekári žiadajú urýchlenú výstavbu nemocnice Rázsochy

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti