eReport.sk
Slováci majú najväčšie obavy z rastúcich cien, stavu slovenského zdravotníctva i aktuálnej politickej situácie
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock

Aká bude nová minimálna mzda? Krajniak vyhovel zamestnávateľom, nie však odborárom!

AKTUALIZOVANÉ – Minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) oznámil novú výšku minimálnej mzdy, ktorá bude platiť počas budúceho roka. Bude síce vyššia, ako tá aktuálna, požiadavky odborárov však šéf rezortu neakceptoval. Výška minimálnej mzdy v roku 2022 bude na úrovni 646 eur mesačne.

Krajniak (Sme rodina) o tom informoval na sociálnej sieti počas rokovania tripartity. Dodrží sa tak automat, ktorý určuje minimálnu mzdu ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov. Medziročne sa tak zvýši minimálna mzda o 23 eur.

Krajniak: Pomôže to najmenej zarábajúcim ľuďom

„Nakoniec sociálni partneri nedospeli k dohode o tom, ako by mala byť stanovená minimálna mzda v budúcom roku, a preto Hospodárska a sociálna rada konštatuje, že minimálna mzda od budúceho roka bude nastavená podľa súčasne platného zákona, a to ako 57 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve z roka 2019. Takže bude stanovená na 646 eur, a teda jej nárast bude o 23 eur,“ spresnil Krajniak.

„Myslím si, že keď počas pandémie v dvoch krokoch zvýšime úroveň minimálnej mzdy o 66 eur, v minulom roku o 43 eur, tento rok o 23 eur, je to nárast minimálnej mzdy počas dvoch rokov o 10 %. Považujem to za dobrý krok, taký, že pomôže najmenej zarábajúcim ľuďom, ale súčasne neohrozí slovenskú ekonomiku,“ zdôraznil minister práce.

Odbory požadovali sumu na úrovni 680 eur

Na tripartite sa tak nevyhovelo požiadavkám odborárov v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu na základe predošlého automatu (60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov), na 680 eur na mesiac.

Podľa Moniky Uhlerovej, viceprezidentky KOZ, postoj KOZ vychádzal z požiadavky, aby sa minimálna mzda aj na rok 2022 určovala ako 60 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve pred dvomi rokmi. „V podstate sme vychádzali zo zákona o minimálnej mzde, ktorý mal nastavený 60-percentný automat ešte pred minuloročnými legislatívnymi zmenami v zákone o minimálnej mzde aj v Zákonníku práce (ZP),“ priblížila.

„Zároveň požadujeme, a na tejto požiadavke budeme naďalej trvať aj do budúcnosti, aby boli príplatky, ktoré sa odvíjajú od minimálnej mzdy, v ZP nastavené tak, ako boli nastavené pred minuloročnou legislatívnou zmenou a pred nežiaducim zásahom do ZP z pozície ministra práce na základe dohody so zamestnávateľmi. Požadujeme tiež, aby sa opäť stupne minimálnej mzdy v ZP odvíjali od minimálnej mzdy s príslušným koeficientom od 1 do 2,“ doplnila Uhlerová.

Naopak, vyhovelo sa zamestnávateľom, ktorí odporúčali zachovať automat, ktorý hovorí o určení výšky minimálnej mzdy ako 57 % priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Zamestnávatelia sú za úplné zrušenie „minimálky“

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR v stanovisku píše, že do budúcna navrhuje prehodnotiť spôsob výpočtu minimálnej mzdy a určiť ju ako 60 % mediánovej mzdy.

Zdroj: fb/krajniakmilan

V budúcnosti by tiež prijali aj úplné zrušenie minimálnych mzdových nárokov. V rovnakom duchu sa vyjadrili aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Kiraľvarga: Malo by to byť určené na odvetvovom princípe

 Podľa slov prezidenta RÚZ Miroslava Kiraľvargu by príplatky k mzde mali byť určené na odvetvovom princípe. „Náš názor je, že príplatky by nemali byť stanovené en bloc. Mali by zohľadňovať rôznorodosť v odvetviach slovenského priemyslu. Mali by brať do úvahy, či je alebo nie je nutná nočná práca a iná práca (vo sviatok a v dňoch pracovného pokoja). Malo by to byť určené na odvetvovom princípe,“ dodal Kiraľvarga.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nemalo k návrhu zákona žiadne zásadné pripomienky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aká bude nová minimálna mzda? Krajniak vyhovel zamestnávateľom, nie však odborárom!